“101. Yılında Atalarının İzinde”

Ahmet Rasim İlkokulu 3. sınıf  öğrencilerinin Çanakkale Savaşı’nı anlatan “101. Yılında Atalarının İzinde” belgeselinin gala gösterimi gerçekleştirildi İSTANBUL- İlkokul 3. sınıf öğrencilerinin hazırladığı “101. Yılında Atalarının İzinde” belgeselinin gala gösterimi yapıldı. Maltepe Kültür Merkezi’ndeki gösterimin ardından, belgesele ilişkin AA muhabirine bilgi veren Ahmet Rasim İlkokulu Öğretmeni Timur Demirel, “Okul müdürümüz öğretmenlerden birer proje istiyorum dedi. […]

Eklenme: 9 Haziran 2016 - 09:02 / Son Güncelleme: 9 Haziran 2016 - 9:02 / Editör: BIK
İlkokul 3. sınıf öğrencilerinin hazırladığı "101. Yılında Atalarının İzinde" belgeselinin gala gösterimi yapıldı. ( Aişe Hümeyra Bulovalı - Anadolu Ajansı )

Ahmet Rasim İlkokulu 3. sınıf  öğrencilerinin Çanakkale Savaşı’nı anlatan “101. Yılında Atalarının İzinde” belgeselinin gala gösterimi gerçekleştirildi

İSTANBUL- İlkokul 3. sınıf öğrencilerinin hazırladığı “101. Yılında Atalarının İzinde” belgeselinin gala gösterimi yapıldı.

Maltepe Kültür Merkezi’ndeki gösterimin ardından, belgesele ilişkin AA muhabirine bilgi veren Ahmet Rasim İlkokulu Öğretmeni Timur Demirel, “Okul müdürümüz öğretmenlerden birer proje istiyorum dedi. Ben Çanakkaleliyim. Memleketimle ilgili ne yapabilirim diye düşündüm. En popüler olan şehitliklerdi. Çocuklarıma vatan sevgisini kazandırmak ve aşılamak için bundan daha önemli bir neden olamazdı. Projede bu şekilde yola çıktık.” dedi.

Projeyi 30 öğrenciyle gerçekleştirdiklerini belirten Demirel, “Çalışma süreci yaklaşık bir yılı buldu. Çünkü ön hazırlıkları uzun sürdü. Çocukların metinleri ezberlemesi ayrı bir süre aldı. İlk önce çocukları götürmeden Çanakkale’de ön çekimleri yaptık. Okula da stüdyo kurduk. Meşakkatli bir süreçti ve başarıya ulaştık.” diye konuştu.

Ahmet Rasim İlkokulu Müdürü Murat Demir ise bir buçuk yıl önce göreve geldiğini aktararak, “Göreve geldiğim gün arkadaşlarla toplantı yaptık. ‘Okul olarak İstanbul’un en iyi okulu olma yolunda ilerliyoruz. Bir proje yapmamız lazım’ dedim. O yıl Çanakkale’nin 101. yılı kutlanacaktı. Çanakkaleli öğretmen arkadaşımız, ‘Çanakkale konulu belgesel çekelim. Bu çocuklar, bu toprakları atalarının nasıl kazandığını yaşayarak görsünler. Başka çocuklara, başka okullara, akranlarına model olsun, örnek teşkil etsin. Çocuklar tarafından çekilen bir belgesel olsun’ deyince ben de havalara uçtum. ” ifadelerini kullandı.

Projeye herkesin destek verdiğini dile getiren Demir, şöyle konuştu:

“Çanakkale’de öğrencilerimizin ağırlanması konusunda, ‘Biz 250 bin şehidi bu topraklarda ağırlıyoruz. 30 öğrenci bizim için şereftir.’ diyen otel sahipleri çıktı. ‘Bu öğrencileri oraya götürmek için otobüs vermek değil, sırtınızda götürün derseniz bizim için keyiftir.’ diyen sivil toplum kuruluşları, belediyeler çıktı ve onların da desteğiyle bu yola çıktık. Power Fm’den kameraman arkadaşlar bize destek oldu. Bütçesiz bu yola başladık ama finansörlerimiz çok oldu. Yaklaşık 5 gün Çanakkale’de kaldık. Yolculuk, çekim, montaj ve böylesi bir proje hayata geçti.”

Murat Demir, öğrenci velileri ve esnafın da destek verdiğini söyleyerek, Maltepe Belediyesi, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’na verdikleri destekten ötürü teşekkür etti.

Çanakkale Savaşı’nı ele alan belgeselin gösterimine Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan da katıldı.

AA