110 bakanla kabine kurdu

Ülkesinde 110 kişilik bir kabine kurması sebebiyle eleştiri yağmuruna tutulan Gana Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo, “Bu, ülkenin hızlı dönüşümü için yapılması gerekli bir yatırım. Bakanlar çalışmaya geliyor. Bu, onlar için tatil olmayacak” sözleriyle kendini savundu.

Eklenme: 21 Mart 2017 - 08:19 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:43 / Editör: Ferhat Esnek

Batı Afrika ülkesi Gana’da yolsuzluğu bitirme sözüyle girdiği seçimleri kazanan Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo, 26 milyon nüfuslu ülkedeki bakan sayısını 110’a çıkardı.

‘ÇALIŞMAYA GELİYORLAR, TATİL YAPMAYACAKLAR’

Hali hazırda 56 kişilik olan Gana kabinesine 50 bakan yardımcısı ve dört devlet bakanı ekleyerek bu sayıya ulaşan Akufo-Addo, şimdi eleştirilerin hedefinde. Akufo-Addo’ya göre ise bu atamalar ülkesi için ‘gerekli bir yatırım.’

Devlet televizyonuna verdiği röportajda “İnsanların böylesine büyük bir kabineyi gördüklerinde maliyeti nedeniyle endişelenebileceklerinin farkındayım” diyerek toplumun tepkisiyle anlayışla karşıladığı mesajını veren Akufo-Addo, şöyle devam etti: “Bu, ülkenin hızlı dönüşümü için yapılması gerekli bir yatırım. Bakanlar çalışmaya geliyor. Bu, onlar için bir tatil olmayacak.”

MUHALEFETTEN AKUFO-ADDO’NUN ‘GEREKLİ’ KABİNESİNE İTİRAZ

Ancak ‘kabinenin kalabalık olmasının gerekli olduğu’ savunması muhalefet kanadının ikna edilmesi için yeterli olmadı.

Gana parlamentosundaki muhalefet partisi Ulusal Demokratik Kongre lideri Haruna Iddrisu, “Fil büyüklüğündeki hükümete karşıyız. Akufo-Addo da devlet başkanından çok bir siyasetçi olduğunu gösterdi” dedi.

BAKANLARIN AYLIK MAAŞI YAKLAŞIK 4 BİN DOLAR OLACAK

Yeni bakan atamalarının ardından Tarım Bakanlığı bir bakan, bir devlet bakanı ve üç bakan yardımcısı; dört diğer bakanlık ise bir bakan ve üç bakan yardımcısına sahip oldu.

Reuters’a bilgi veren hükümet kaynakları bakanların maaşları yaklaşık olarak 4 bin dolar olacak. Bakanlar için ayrıca, en az iki araba ile konut tahsis edilecek, yakıt harcamaları için para ödemeyecek, kamu hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak ve güvenlikleri devlet tarafından sağlanacak.