12. Uluslararası Kazan Müslüman Film Festivali

Festivalde, 33 ülkeden 60 film yarışacak.

Eklenme: 5 Eylül 2016 - 11:32 / Son Güncelleme: 5 Eylül 2016 - 11:32 / Editör: BIK
Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da, 12. Uluslararası Müslüman Film Festivali başladı. Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da, 12. Uluslararası Müslüman Film Festivali başladı. ( Raynur Shakir - Anadolu Ajansı )

KAZAN- Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da, 12. Uluslararası Müslüman Film Festivali başladı.

Rusya Müftüler Konseyinin girişimi ve Tataristan Kültür Bakanlığının desteğiyle düzenlenen festivalin açılışı kapsamında İranlı yönetmen Mecit Mecidi’nin “Muhammed-Allah’ın Elçisi” filminin basın gösterimi yapıldı.

Rusya ve dünya toplumunun, Müslümanlar ve İslam hakkında doğru bilgilendirilmesi ve objektif fikir sahibi olabilmesi amacıyla gerçekleştirilen festivalde, bu yıl 33 ülkeden 60 film yarışacak.

Jüri başkanlığını Rus yönetmen Aleksandr Proşkin yapacağı yarışmada Sıddık Barmak, Usman Sapparov, Yusup Razıkov ve Valeriy Sevastyanov da jüri üyeleri olarak yer alacak.

Festivalde Türkiye’yi animasyon dalında, yönetmenliğini Burak Babayiğit’in üstlendiği “Siyah”, kısa metrajlı belgesel dalında ise Orhan Dede’nin yönettiği “Lamorde” temsil edecek.

AA