148 milyon TL destek sağlandı

TKDK Elazığ İl Koordinatörü Ülkü Altundiş Yıldız, bugüne kadar birçok projeye hibe desteği verdiklerini söyledi.

Eklenme: 29 Kasım 2016 - 10:45 / Son Güncelleme: 29 Kasım 2016 - 10:45 / Editör: Büşra Kılıç

Gülşah ALTAŞ- Elazığ Hakimiyet Gazetesi- Tarım Kırsal  ve Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörü Ülkü Altundiş Yıldız, bugüne kadar 148 milyon TL hibe desteği sağladıklarını söyledi.

2016 yılı itibariyle 26 milyon TL hibe desteği verdiklerini ifade eden TKDK İl Koordinatörü Yıldız, yılsonuna kadar bu rakamın 45 milyon TL’ye çıkacağını kaydetti.

IPARD 1 Programı’nın 2007-2013 yıllarını kapsayan bir program olduğunu, N+3 uygulaması ile 2016 yılına kadar uzatıldığını hatırlatan Yıldız, “Bugüne kadar Türkiye genelinde 10 bin 742 projeyle 3 milyar TL’lik hibe desteği sağlandı. Elazığ İl Koordinatörlüğü olarak bu rakamı ifade edersek toplamda 15 çağrıya çıktık. Bu çağrıların sonucunda 148 milyon TL’lik ödeme yapıldı. Buradaki sektörler kanatlı, et, küçükbaş-büyükbaş hayvancılık, kırsal turizm, kültür balıkçılığı, et ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması gibi farklılık gösteriyor. 2016 yılı itibariyle yılsonuna kadar hedeflediğimiz tutar 45 milyon TL. Şu anda bugün itibariyle bu rakam 27 milyon TL’yi buluyor” dedi.

Yılsonunda IPARD 1 bütçe kapanışının tamamlanmış olması gerektiğini belirten Yıldız, 31 Aralık 2016 tarihinde mali kapanış bittikten sonra onaylanan yeni programın başlayacağını kaydetti.

Yıldız, IPARD 1 projelerinin takibinin çok önemli olduğunu, tüm riskli projeleri yerinde inceleyerek bir an önce hayata geçirilmesi için ciddi çaba sarf ettiklerini vurgulayarak, şu anda 16 projenin teslim alındığını ifade etti.

HİBE ORANLARI ARTIRILDI

Yıldız, IPARD 2 Programı’nda birçok sektöre destek gelirken hibe oranlarının da artırıldığını kaydederek, “Şu anda incelemeleri devam eden projelerimiz bulunuyor. Bunlarda 2014-2020 yıllarını kapsayacak IPARD 2 Programı kapsamında ele alınacak. IPARD 2 Programı ile birlikte IPARD 1’e ilaveten birçok sektöre destek gelirken, hibe oranları da artırıldığı için çok ciddi proje alımı gerçekleştirildi. Bu projelerin incelenmesi sonrasında uygun hale getirip merkeze gönderiyoruz. Sözleşme imzalamaya hak kazanacak projeleri inşallah Elazığ’ımıza güzel yatırımlar şeklinde kazandırmayı düşünüyoruz” dedi.

YENİ SEKTÖRLER EKLENDİ

TKDK olarak IPARD 2 döneminde kırsal turizm, el sanatları, yöresel ürünler gibi çok farklı sektörlerin desteklenmesini arzu ettiklerini ifade eden Yıldız, yine bu dönemde Yenilenebilir Enerji konusunda ciddi anlamda desteklerinin olduğunu ve bunun devam edeceğini söyledi.

Yeni açılacak çağrıda farklı hedeflerinin olduğunu belirten Yıldız şöyle konuştu: “Özellikle el sanatları, kırsal turizm, bayan girişimcilerin daha çok projenin içerisinde yer aldığı, istihdam oranı daha fazla olan projelerle TKDK’yı yatırımcılarla buluşturmayı düşünüyoruz. Şu anda Kovancılar Kaymakamlığı’nın yürüttüğü, kadın istihdamının sağlandığı bakır işlemeciliği projesi vardı. Bu projenin pazar payı da olduğu için bizim de desteklememiz istendi. Biz de bu projeyi desteklemeyi düşünüyoruz. Yine kırsal turizm alanında desteklemeler yapmayı planlıyoruz. İnsanların hafta sonları aileleriyle gidip doğal bir ortamda vakit geçirebileceği projelerin hayata geçirilmesini arzuluyoruz. IPARD 2 ile birlikte birkaç projeye desteğimiz geldi. Yenilenebilir Enerji konusunda ciddi anlamda desteğimiz oldu ve olmaya da devam edecek. Kaz yetiştiriciliği, manda üretimi, yumurta tavukçuluğuna desteğimiz geldi ve hibe oranları da yüzde 65’ten yüzde 75’e çıkarıldı. IPARD 2’de IPARD 1’den farklı olarak hibe oranları artırıldı hem de değişik sektörler eklendi.”

YATIRIMCILARA ÇAĞRI

TKDK İl Koordinatörü Yıldız, gerçek ve doğru bilgilerin ancak kendilerinden alınabileceğinin altını çizerek yatırımcılara ‘kulaktan dolma bilgilerle’ hareket etmemeleri yönünde çağrıda bulundu.  “Yatırım yapmayı düşünenler kurumumuza gelip, bir çayımızı içip ihtiyaçları olan bilgileri birinci ağızdan alsınlar. Yine internet sitemizden de güncel duyuruları takip edebilirler” diyen Yıldız, bilgilerin kurumlarından alınmasını tavsiye ederek, doğru ve güvenilir yönlendirmelerle kimsenin mağdur olmadan, Elazığ’a faydalı projeleri hayata geçirme gayretinde olacaklarını sözlerine ekledi.