150 bin ton patates terör yüzünden çürüyecek

Alıcılar ve nakliyeciler güvenlik gerekçesiyle bölgeye gidemeyince patatesler çiftçinin elinde kaldı.BİTLİS – Doğu Anadolu Bölgesindeki terör saldırıları, Ahlat’ta patates üreticilerini de olumsuz etkiledi. Ahlat’ta 35 bin dönüm arazide üretilen 150 bin ton patates, alıcılar ve nakliyecilerin güvenlik gerekçesiyle bölgeye gelmemesi yüzünden çiftçinin elinde kaldı. Ahlat Ziraat Odası Başkanı Necat Demirden, ilçedeki 35 bin dönümde üretilen […]

Eklenme: 13 Aralık 2015 - 12:44 / Son Güncelleme: 13 Aralık 2015 - 12:44 / Editör: BIK

Alıcılar ve nakliyeciler güvenlik gerekçesiyle bölgeye gidemeyince patatesler çiftçinin elinde kaldı.BİTLİS – Doğu Anadolu Bölgesindeki terör saldırıları, Ahlat’ta patates üreticilerini de olumsuz etkiledi. Ahlat’ta 35 bin dönüm arazide üretilen 150 bin ton patates, alıcılar ve nakliyecilerin güvenlik gerekçesiyle bölgeye gelmemesi yüzünden çiftçinin elinde kaldı.

Ahlat Ziraat Odası Başkanı Necat Demirden, ilçedeki 35 bin dönümde üretilen yaklaşık 150 bin ton patatesin, terör olayları nedeniyle pazarlanamadığını söyledi.

Patatesin tamamının depolarda alıcı beklediğini vurgulayan Demirden, “Ürünlerini satamayan çiftçilerimiz borçlarını da ödeyemedi. Çiftçimiz perişan ve zor durumda. Ayrıca patates sektöründe yaklaşık 15 bin kişi istihdam ediliyor. Bu da istihdama büyük katkı sunuyor. Bu sektör bölgemizin olmazsa olmazıdır. Patates üretimi bölgemize ekonomik anlamda büyük bir girdi sağlıyor ancak yaşanan terör olaylarından dolayı alıcılar ile araçlarının yakılacağı korkusunu taşıyan nakliyeciler ilçemize gelemedi. Bölgenin içinde bulunduğu karışıklıktan dolayı patatesler çiftçinin elinde kaldı. Ürünlerin pazarlanması konusunda yetkililerden yardım bekliyoruz” diye konuştu.

“Patates fiyatı dibe vurdu”

Ahlatlı patates üreticisi Kudbettin Ersezer de ürünlerinin terör olayları yüzünden ellerinde kaldığını kaydetti.

İlçede 250 dönüm arazide patates ektiğini ve ürettiği yaklaşık bin ton patatesin deposunda durduğunu ifade eden Ersezer, şöyle konuştu:

“Alıcılar, patatesi ilçemizden götürüp satamadı. Olaylardan dolayı, bu yıl alıcı ve nakliyeciler buraya gelemedi. Tüccarlar ürünleri almadığı için sıkıntı yaşıyoruz. Çözüm Süreci’nin devam ettiği dönemde piyasalar canlanmış ve önümüz açılmıştı. Talep ve ihracat vardı. Bu nedenle ürünlerimiz gidiyordu. İstanbul, İzmir ve Bursa’dan alıcılar buraya gelerek ürünlerimizi alıyordu ancak bu gerginlik piyasaları ve çiftçileri olumsuz etkiledi.”

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde 5 bin dönüm arazide üretilen yaklaşık bin ton fasulye de aynı gerekçelerle satılamayınca çiftçinin elinde kalmıştı.

Anadolu Ajansı, bik.gov.tr
Muhabir: Şener Toktaş

MFK