2 milyon Müslüman hacı oldu

Arafat ve Müzdelife vakfelerini tamamladıktan sonra Cemerat’ta şeytan taşlayan yaklaşık 2 milyon Müslüman, ziyaret tavafı ve sa’yinin ardından tıraş olup ihramdan çıkarak hacı oldu.MEKKE (AA) – Kutsal topraklarda bulunan 2 milyon civarında Müslüman, hacı oldu. Hacı adayları, dün gerçekleştirilen Arafat Vakfesi’nin ardından aynı gün akşam saatlerinde Müzdelife’ye geçerek burada da vakfe duasını yaptı daha sonra […]

Eklenme: 24 Eylül 2015 - 17:00 / Son Güncelleme: 24 Eylül 2015 - 17:00 / Editör: BIK

Arafat ve Müzdelife vakfelerini tamamladıktan sonra Cemerat’ta şeytan taşlayan yaklaşık 2 milyon Müslüman, ziyaret tavafı ve sa’yinin ardından tıraş olup ihramdan çıkarak hacı oldu.MEKKE (AA) – Kutsal topraklarda bulunan 2 milyon civarında Müslüman, hacı oldu.

Hacı adayları, dün gerçekleştirilen Arafat Vakfesi’nin ardından aynı gün akşam saatlerinde Müzdelife’ye geçerek burada da vakfe duasını yaptı daha sonra şeytana atılmak üzere taş topladı.

Cemerat’taki şeytan taşlama alanına gece yarısından itibaren giden Müslümanlar, büyük şeytan olarak ifade edilen “Akabe cemresi”ne 7 taş attı. Daha sonra Kabe’ye ulaşarak ziyaret tavafı ve sa’yi gerçekleştiren Müslümanlar, tıraş olduktan sonra ihramdan çıktı.

“Taş, baş, tıraş” şeklinde ifade edilen şeytan taşlama, kurban kesme ve tıraş olma görevlerini tamamlayan kutsal topraklardaki Müslümanlar, İslam’ın beş şartından birini yerine getirmenin coşkusunu yaşadı.

Kurban Bayramı’na ulaşmanın mutluluğunu da yaşayan hacıların büyük bir kısmı sabah namazını Kabe’de eda etti.

Kurbanlar kesildi

Yaklaşık 70 bin Türk hacı adayının vekalet yoluyla Diyanet İşleri Başkanlığına verdiği kurban kesim görevi, İslam Bankası tarafından gerçekleştirildi. Bayram sabahı kestirilen kurbanların etleri, ihtiyaç sahibi ülkelere gönderilecek.

”Kurban kesiminin yapıldığı” haberini alan hacı adayları, tıraş olduktan sonra ihramdan çıktı.

Hacılar, Kabe’yi tavaf ediyor

Arafat’tan inen bazı hacı adayları, ihramda iken Kabe’yi tavaf yaptı. Bazıları da hacı olup ihramdan çıktıktan sonra tavaf yapmayı tercih ediyor. Hacılar, Merve ile Safa dağları arasında 7 kez say yapıyor.

Hacıların tamamının Mekke’de olması nedeniyle Kabe’de yoğunluk yaşanıyor.

Hacı adaylarının dün Arafat’ta olduğu sırada, Kabe örtüsü yenisiyle değiştirildi.

Dönüşler 27 Eylül’de başlıyor

Hac görevini yerine getirenlerin Türkiye’ye dönüşleri 27 Eylül’de başlayacak. Son kafile 19 Ekim’de Türkiye’de olacak.

Hac öncesi Medine’ye gitmeyen bazı hacılar, Kurban Bayramı’nın 4. günü buraya geçecek.

Muhabir: B. Selçuk Aval

MFK

women wanting to cheat my wife cheated on me now what do i do i cheated on my wife now what