2015’te kaybettiklerimiz

Sanat, edebiyat, basın ve sinema dünyasından yeri doldurulamayacak isimleri ebediyete uğurladık.İSTANBUL – Türkiye bu yıl sanat, basın ve sinema dünyasından tanınmış isimlerini kaybetti. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, sanat dünyasındaki ilk kayıp, Türk müziğinin önemli bestecilerinden Yıldırım Gürses’in kendisi gibi sanatçı olan eşi TRT Klasik Türk Müziği sanatçısı 69 yaşındaki Ayla Gürses oldu. Yazar Afet […]

Eklenme: 18 Aralık 2015 - 11:29 / Son Güncelleme: 18 Aralık 2015 - 11:29 / Editör: BIK

Sanat, edebiyat, basın ve sinema dünyasından yeri doldurulamayacak isimleri ebediyete uğurladık.İSTANBUL – Türkiye bu yıl sanat, basın ve sinema dünyasından tanınmış isimlerini kaybetti.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, sanat dünyasındaki ilk kayıp, Türk müziğinin önemli bestecilerinden Yıldırım Gürses’in kendisi gibi sanatçı olan eşi TRT Klasik Türk Müziği sanatçısı 69 yaşındaki Ayla Gürses oldu.

Yazar Afet Ilgaz 78 yaşında, tiyatro ve sinema oyuncusu Oğuz Oktay 76 yaşında, ses sanatçısı Seyfi Doğanay 51 yaşında, sinema oyuncusu Hakkı Kıvanç ise 83 yaşında yaşama veda etti.

Türk Sanat Müziği Sanatçısı Müzeyyen Senar, zatürre teşhisiyle tedavi altında tutulduğu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaşamını yitirdi. İlk kadın şarkı sözü yazarı Fikret Şenes de şubat ayında hayata gözlerini yumdu.

Yaşar Kemal, 28 Şubat’ta veda etti

Türk edebiyatının dünyaca tanınmış isimlerinden yazar Yaşar Kemal, 28 Şubat’ta tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan “Türk edebiyatının koca çınarı” Yaşar Kemal, pek çok kez Nobel’e aday gösterilmesine karşın bu ödül kendisine verilmedi.

Türkiye’nin “Elvis Presley”i olarak tanınan Erol Büyükburç, 12 Mart’ta İstanbul’daki evinde ölü bulundu. Hayata 79 yaşında veda eden Büyükburç, 1992’ye kadar, futbol takımı şarkıları, şehirlere yönelik şarkılar, çocuk şarkıları, marşlar, kendi yaptığı kukla karakterleri ve kukla oyunları için çeşitli şarkılar hazırladı. Uzun yıllar “Efsaneler Orkestrası” ile çalışan sanatçı, 33 film, 20 fotoroman, 6 taş plak, 5 long play, 75 tane 45’lik, 9 kaset, bin 800 beste yaptı, 200’e yakın ödül aldı, çok sayıda turneye katıldı.

Kayahan, sevenlerini üzdü

Türk pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarı Kayahan Açar, yumuşak doku kanseri tedavisi gördüğü hastanede yaşama veda etti.

Bugüne kadar 3 adet 45’lik, 1 longplay, 13 kaset ve CD ile bir single çıkaran sanatçı, 1986’da “Geceler” şarkısıyla ilk büyük ödülünü “Altın Portakal”la elde etti. 1989’da Eurovision Şarkı Yarışmasında “Gözlerinin Hapsindeyim” ile Türkiye’yi temsil eden Kayahan, 1991’de çıkardığı “Yemin Ettim” albümüyle büyük başarı yakaladı.

Sanatçı, 66 yaşında yaşamını yitirdi.

Zeki Alasya, 72 yaşında hayata gözlerini yumdu

Tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya, 72 yaşında karaciğer hastalığı sebebiyle, tedavi gördüğü hastanede mayıs ayında yaşamını yitirdi.

İstanbul’da, 1943’te doğan Alasya, tiyatroya 1959’da amatör olarak başladı. Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer alan Alasya, 1972’den sonra filmlerde rol almaya başladı. Metin Akpınar ile Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturan ve birçok filmde rol alan Alasya’ya, 1998’de Kültür Bakanlığı’nca “Devlet Sanatçısı” unvanı verildi.

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Aytaç Yörükaslan, 78 yaşında, oyuncu Ayla Arslancan 75 yaşında, yönetmen Tolgay Ziyal da 76 yaşında hayata veda etti.

Sümer Tilmaç, 12 Haziran’da sevenlerini yasa boğdu

Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Sümer Tilmaç, 67 yaşında geçirdiği kalp krizi neticesinde vefat etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan emekli yazar ve yönetmen Başar Sabuncu, 72 yaşında vefat etti. Türk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy, mayıs ayında kaldığı özel bakımevinde 82 yaşındayken hayatını kaybetti.

Sinema oyuncusu Pervin Par İzmir’de yaşamını kaybetti. Ajda Pekkan başta olmak üzere, Gülben Ergen ve Hande Yener gibi birçok ünlü ismin şan hocalığının yapan opera sanatçısı Erdem Siyavuşgil ile ünlü ressam Fikret Oytam, ağustos ayında yaşama veda etti.

Yeşilçam’da bir çok filmde rol olan emektar oyuncu Suat Geyik, Türk Sanat Müziği sanatçısı Ahmet Hatipoğlu ve oyuncu Yalçın Güzelce, ağustos ayında vefat etti.

Tomris İncer, 5 Ekim’de vefat etti

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Tomris İncer, 5 Ekim’de kanser nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Adana Altın Koza Film Şenliği’nde, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü, Ankara Uluslararası Film Festivali, Sadri Alışık Ödülleri ve Afife Tiyatro Ödülleri’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülleri gibi çok sayıda önemli ödülün sahibi olan sanatçı, 1974’te Şehir Tiyatroları’na girdi.

Başarılı sanatçı, “Bahar Noktası”, “Mikado’nun Çöpleri”, “Altı Derece Uzak”, “Canlı Maymun Lokantası”, “3. Richard”, “Eskici Dükkanı”, “Romeo ve Juliet” ve “Gerçek Hayattan Alınmıştır” gibi oyunların yanı sıra “Azap”, “At Gözlüğü”, “Kuşatma Altında Aşk”, “Aylaklar”, “Aşk ve Gurur”, “Bir İstanbul Masalı”, “Karşılaşma”, “Binbir Gece” ve “Böyle Bitmesin” isimli film ve dizilerde rol aldı.

Yönetmenliğini Nejat Saydam’ın üstlendiği, 1969 yılı yapımı “Buruk Acı” filmine adını veren şarkının sözlerini de yazan şair ve yazar Sennur Sezer, 72 yaşında vefat etti.

Türk sinemasının emektar isimlerinden Sırrı Elitaş, 9 Ekim’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Ünlü komedyen Levent Kırca karaciğer tedavisi gördüğü hastanede 67 yaşında yaşama veda etti.

Türk sinemasına unutulmaz filmler kazandıran yönetmen Memduh Ün, Bodrum’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Ankaralı Namık lakaplı şarkıcı Namık Uğurlu, 18 Ekim’de evinin balkonundan düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

Çetin Altan, 88 yaşında vefat etti

Gazeteci, yazar Çetin Altan, 22 Ekim’de tedavi gördüğü hastanede 88 yaşında vefat etti.

Ulus gazetesinde muhabir olarak başladığı gazeteciliğe Hür Ses’te fıkra yazarlığıyla devam eden Altan, daha sonra Halkçı, Tan, Akşam, Milliyet, Yeni Ortam, Hürriyet, Güneş gazetelerinde ve Çarşaf dergisinde köşe yazıları yazdı.

Büyük Gözaltı, Bir Avuç Gökyüzü, Viski ve Küçük Bahçe isimli romanlarının da aralarında bulunduğu birçok esere imza atan Altan, dünyanın en çok köşe yazısı kaleme alan yazarlarından biri olarak biliniyor.

Türk sinemasının ünlü isimlerinden Yılmaz Köksal, 76 yaşında vefat etti.

Akademisyen, yönetmen, dramaturg ve oyuncu Nurhan Karadağ 72 yaşında hayatını kaybetti.

Oyuncu Atilla Arcan, yazar Hasan Pulur ve oyuncu İsmail Aydın ise kasım ayında yaşama veda etti.

Anadolu Ajansı, bik.gov.tr
Muhabir: Kaan Burak Şen

MFK