2050’de Müslümanlar Hristiyan nüfusuna yaklaşacak

ABD’de yapılan bir araştırma, Müslüman nüfusun diğer dinlere göre daha hızlı artacağını ortaya koydu.NEW YORK ABD’de yapılan bir araştırmada, Müslüman nüfusun diğer dinlere göre daha hızlı artarak, 2050 yılında Hristiyan nüfusunun sayısına yaklaşacağı bildirildi. ABD’de bulunan Pew Araştırma Merkezi’nin, doğum oranları ve din değiştirme eğilimlerine bakarak oluşturduğu öngörüye göre dünyada en hızlı büyüyen din olarak […]

Eklenme: 3 Nisan 2015 - 10:10 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:17 / Editör: BIK

ABD’de yapılan bir araştırma, Müslüman nüfusun diğer dinlere göre daha hızlı artacağını ortaya koydu.NEW YORK

ABD’de yapılan bir araştırmada, Müslüman nüfusun diğer dinlere göre daha hızlı artarak, 2050 yılında Hristiyan nüfusunun sayısına yaklaşacağı bildirildi.

ABD’de bulunan Pew Araştırma Merkezi’nin, doğum oranları ve din değiştirme eğilimlerine bakarak oluşturduğu öngörüye göre dünyada en hızlı büyüyen din olarak İslam gösterildi.

Dünya genelinde 2010 yılı rakamlarına göre, 2,2 milyar kişi ile dünya nüfusunun yüzde 31’i Hristiyan. Müslüman sayısı ise 1,6 milyar kişi ile dünya nüfusunun yüzde 23’ünü oluşturuyor.

Pew’in tahminine göre, 2050 yılında dünyadaki Müslüman nüfus, Hristiyan nüfusunun sayısına yaklaşacak. Buna göre, güncel demografik eğilimlerin sürmesi halinde 2050 yılında dünya nüfusunun 9,3 milyar olması, Müslüman nüfusun 2,8, Hristiyan nüfusun ise 2,9 milyara ulaşması bekleniyor. Bu minvalde Müslüman nüfusun dünya nüfusunun yüzde 30’una çıkacağı, Hristiyan nüfusun ise 2010 yılındaki oranını koruyarak yüzde 31’de kalacağı tahmin ediliyor.

2010 yılında 13 milyon 860 bin olan Yahudi nüfusunun da 2050’de 16 milyon 90 bin’e ulaşması bekleniyor.

Araştırmada Müslüman nüfusun artışındaki en önemli etkenin genç nüfus ve doğum oranının yüksek olması gösteriliyor. Buna göre, Müslüman kadınların doğum oranı 3,1 iken bu oran Hristiyanlarda 2,7, Hindularda 2,4, Yahudilerde ise 2.3 olarak gösterildi.

Hristiyan ve Yahudiler başka inanca geçiyor

Araştırmada din değiştirme eğilimlerinin de incelendiği, ancak sadece 70 ülkede yapılabilen çalışmanın dinler arasındaki geçiş konusunda kapsamlı bilgi vermediği kaydedildi.

Buna göre, 40 yıllık süreçte en fazla din değiştiren topluluğun Hristiyanlar olduğu görüldü. Dünya genelinde 40 milyon kişinin başka inançlardan Hristiyanlığa geçmesi beklenirken, Hristiyanlıktan ayrılması beklenenlerin sayısı ise 106 milyon.

Yahudiliğin de bu süreçte toplamda 300 bin kayıp yaşayacağı belirtilen araştırmada, İslamiyetin ise din değiştirme sonucu toplamda 3 milyon kişi artacağı tahmin ediliyor.

ABD’de Müslüman nüfus Yahudi nüfusu geçecek

Araştırmada, bölgesel beklentilere de yer verilirken, 2050 yılında Avrupa nüfusunun yüzde 10’unun Müslüman olması, ABD’de ise Müslüman nüfusunun Yahudileri geçmesi bekleniyor.

ABD’de 2010 yılında nüfusun yüzde 78,3’ünü oluşturan Hristiyanların, 2050’de yüzde 66,4’e inmesi, herhangi bir inanca mensup olmayanların oranının ise yüzde 16.4’ten yüzde 25.6’ya çıkması öngörülüyor. Yahudiliğin de yüzde 1,8’den yüzde 1,4’e düşeceği ülkede, Müslüman nüfus oranının yüzde 0,9’dan yüzde 2,1’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Muhabir: Mustafa Keleş

MK

dream that i cheated on my boyfriend gpatterson.com i cheated on my boyfriend quotes
why do i want my wife to cheat on me open why do i want to cheat on my wife
just found out my husband cheated on me blog.itracsigns.com has my husband cheated