21 yıldır engelleri müzikle aşıyor

Görme engelli sokak sanatçısı Osman Büyükbulut 21 yıldır engelleri müzikle aşıyor.

Eklenme: 24 Kasım 2016 - 10:00 / Son Güncelleme: 24 Kasım 2016 - 10:00 / Editör: Büşra Kılıç

Ersin ODABAŞI- Ticari Hayat Gazetesi- Sokak sanatçıları dünyadaki birçok ülkede ilgiyle ve sevgiyle karşılanıyor. Sokak sanatçılarına, caddede, sokakta, meydanda, metroda kısacası hemen her yerde rastlar olduk.

Sokak sanatçıları bulundukları ortamı kah neşelendiriyor, kah hüzünlendiriyor, kah efkarlandırıyorlar. Yıllardır İstanbul İstiklal Caddesi’nde duymaya alışık olduğumuz müzik sesleri son yıllarda Ankara Kızılay sokaklarında da yükselmeye başladı. Özellikle Yüksel Caddesi ve Karanfil Sokağında sokak sanatçılarını sıkça görür olduk. Ankara halkı ise bu durumdan oldukça memnun. Nerede enstrüman çalan, şarkı söyleyen bir sokak sanatçısı görsek etrafı bir anda müzikseverlerle doluyor. Kızılay sokakları alkış tutanlar, ritim tutanlar, müziğe eşlik edenlerle şenleniyor. Sokağın meşhur olmak için de önemli bir rolü olduğunu Koray Avcı’nın da Ankara sokaklarında müzik yaparak ünlü olan sanatçılarımızdan olduğunu hatırlayarak anlayabiliyoruz.

Ticari Hayat gazetesi olarak görme engeline aldırmadan ‘müzik yapmak için görmek şart değil’ diyerek il il, sokak sokak gezen sokak sanatçısı Osman Büyükbulut ile bir sohbet gerçekleştirdik.
Küçük yaşlarda müziğe başladığını anlatan Büyükbulut, arkadaşlarının iyi bir müzik kulağı olduğunu söylemelerinin kendisini müziğe çeken en önemli neden olduğunu anlattı.

Müzik ruhun gıdasıdır sözünün doğruluğuna inandığını belirten Büyükbulut, “Müzik benim için bir iksir diyebilirim. Müziksiz bir hayat düşünemiyorum.Evrensel olarak baktığımız zaman müzik insanın sıkıntısını, stresini, hüznünü, çeşitli duygusal yönlerini açığa çıkaran bir araçtır.” diye konuştu.

‘Müzik yapmak için il il geziyorum’

Müzik yapmanın yeri ve zamanı olmadığını vurgulayan Büyükbulut,“Yaklaşık 1995 yılından beri sokaklarda müzik yapıyorum. Müzik yapmak için il il geziyorum. Ankara, İzmir, İstanbul, Balıkesir gibi Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgesi gibi çeşitli illerin, bölgelerin sokaklarında müzik yapıyorum. Benim anlayışıma göre müzik, ortam müsait olan her yerde yapılabilir.”  şeklinde konuştu
Görme engelinin enstrüman çalmada kendisine hiçbir şekilde engel olmadığını belirten sanatçı Büyükbulut, “Sokak müziğinin radyoda ve televizyonda çıkan müziklerden daha iyi olduğunu düşünüyorum.” dedi.

‘Bizim meşhur olma gibi bir derdimiz yok’

Koray Avcı’nın da sokak sanatçısı olarak başlayıp meşhur bir sanatçı olduğunu hatırlatan Büyükbulut, “Bizim meşhur olma gibi bir derdimiz yok. Biz bu müziği hakkıyla icra etmek taraftarıyız. Tanınma, işin ayrı bir boyutudur. Bizim tanınmak için özel bir çabamız yok.” diye konuştu.

‘İnsanlardan çok iyi övgüler ve tepkiler alıyorum’

İyi bir müzik icrası yaptığını düşünen Osman Büyükbulut, “Beni dinleyen gerçekten müzikten anlayan insanlar var. Müzik kulağı olan, müziğe saygılı, sokak sanatçılarını özümsemiş ve onları bağrına basmış dinleyicilerden çok iyi övgüler ve tepkiler alıyorum.” açıklamasında bulundu.
İnsanların müziğe daha duyarlı olmaları çağrısında bulunan Büyükbulut, “Sokak sanatçılarını da özümsemek lazım. Sokak müziği eğer hakkıyla yapılırsa en güzel müziktir.” dedi.