29 yıldır fotoğraf makinelerini tamir ediyor

Hüseyin Usta 29 yıldır kendisine gelen her türlü fotoğraf makinesini büyük bir ustalıkla tamir ediyor.

Eklenme: 20 Mart 2017 - 09:00 / Son Güncelleme: 20 Mart 2017 - 9:00 / Editör: Büşra Kılıç

Ersin ODABAŞI- Ticari Hayat Gazetesi- Fotoğraflar günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Geleceğe hatıra kalsın, geçmişten bir iz taşısın maksadıyla gittiğimiz her yerde, gün içerisinde ve anı değeri taşıyabileceğini düşündüğümüz her yerde mutlaka bir fotoğraf çekiyoruz.

Teknoloji bu kadar yaygınlaşmadan önce manuel diye tabir edilen analog fotoğraf makineleri vardı. Bu fotoğraf makineler içerisine takılan 24’lük ve 36’lık 35 mm’lik pozlarla çalışıyordu. Zamanla teknolojinin yaygınlaşması, cep telefonlarının da en az fotoğraf makineleri kadar iyi objektiflere sahip olması ve kaliteli fotoğraf çekmeye başlamasıyla birlikte eski fotoğraf makinelerine olan ilgi gün geçtikçe azaldı.

Günümüzde meraklılarının dışında kolay kolay kimsede göremeyeceğiniz fotoğraf makinelerini hala büyük bir ustalıkla tamir eden Balkanoğlu İşhanı içerisinde bulunan Tek Flaş dükkanı sahibi Hüseyin Kaya’nın atölyesine konuk olduk.

“Mesleğe Cevat Ustanın yanında başladım”

Mesleğe başlama serüveninin o yıllarda tanıdığı bir usta olan Cevat Ustanın yanına geldiği sırada bir gazetecinin elinde bulunan kurmalı bir fotoğraf makinesine Cevat Ustanın ‘bu makine tamir olmaz’ demesine karşılık ‘bu makineyi ben tamir ederim’ diyerek başladığını anlatan Hüseyin Kaya, fotoğraf makinesini tamir etmesinin ardından uzun yıllar Cevat Ustanın yanında çalışarak işi öğrendiğini söyledi.

29 yıldır fotoğraf makinesi tamir ediyor

Asıl mesleğinin elektromekanikçilik olduğunu açıklayan Kaya, “Akşamları Cevat ustanın yanında çalışarak işi öğrendim. Bu atölyeyi ise 1991 yılında açtım. Ama 1988 yılından beri bu işi yapıyorum” dedi.

“2 makineden 1 makine ya da 3 makinadan bir makine yapıyorum”

Fotoğraf makinesi koleksiyonunu satın alarak oluşturduğunu belirten Kaya, “Örneğin, 2 makinenin ayrı ayrı yerleri arızalı oluyor. 2 makineden 1 makine ya da 3 makinadan bir makine yapıyorum. Yedek parça bulunmadığı için diğer makinelerden yararlanarak yapıyorum” diye konuştu.

“Makinelerin çoğu aşınmadan dolayı arıza yapar”

Fotoğraf makinesi tamirci ustası Kaya, kendisine gelen fotoğraf makinelerinin en çok objektifi, kurma kolu, perdesi, dişlilerinin arızalı olduğunu, yaylarının aşınmış ve kompaktlarının bozulmuş olduğunu kaydederek, makinelerin çoğunun aşınmadan dolayı arıza yaptığını söyledi.

“Eskiden lambalı flaşlar vardı. Bir kez fotoğraf çektikten sonra atardınız”

Atölyesinde Zenit, Ricoh, Halina, Kodak, Polaroid, Pentax, Petri, Simena, Olimpus marka fotoğraf makinelerinin bulunduğunu belirten Kaya, “Bunların yanında flaş tamiri de yapıyoruz. Eski ve yeni flaşlar arasında çok büyük farklar yer alıyor. Lambaları küçük olmasına rağmen ışığı biraz daha fazlalaştırdılar. Flaşların özellikleri, otomatik patlamaya, öndeki göze göre patlamaya ve manuel patlamaya göre değişir. Pilli flaşlar ve bataryalı flaşlar vardır. Eskiden lambalı flaşlar vardı. Bir kez fotoğraf çektikten sonra atardınız” açıklamasında bulundu.

“Nikon bence bir numaradır”

Analog fotoğraf makinelerinde müşterilerine en çok Nikon’uönerdiğini anlatan Kaya, “Laika’yı kullanmak oldukça zordur. Filmi bile keserek takıyorsunuz. Nikon bence bir numaradır. Nikon, Canon, Pentaxgüzel makinelerdir. Sağlamlığı bakımından da Zenitbana göre kalaşnikof tüfeğe benzeyen bir makinedir. Yere düşüyor. Yerden alıp hiç düşmemiş gibi çalıştırabiliyorsunuz. Zenit altyapı kazanmak için iyi bir makinedir. Analog çekime başlamak için güzel bir makinedir” dedi.

“Genelde Ankara’daki üniversite öğrencileri geliyor”

Atölyede satılan fotoğraf makinelerini genelde öğrencilerin aldığını bildiren Kaya, “Genelde Ankara’daki üniversite öğrencileri geliyor. Arkadaşlarını da bana getiriyorlar. Okulu bitirene kadar sürekli atölyeye gelirler, sohbet ederiz. Hepsinin bende telefon numaraları kayıtlıdır”  şeklinde konuştu.

“Manuel fotoğraf çekiminde mutlaka kendinizden bir şey katıyorsunuz”

Manuel fotoğrafçılığa bu işin aslı denildiğini anımsatan Kaya, “Çünkü manuel fotoğraf çekiminde kendinizden bir şey katıyorsunuz. Işığı ayarlıyorsunuz, metreyi ayarlıyorsunuz, diyaframı, enstanteneyi ayarlıyorsunuz. Fotoğrafı çekerken kendinizden mutlaka bir şey katıyorsunuz. Bu iş severek yapılan bir iştir. Dijital makine bana göre şöyle; hoca soruyu soruyor ve kitabı açmak serbest diyor” ifadelerini kullandı.

“Bence kullanım bakımından dijital fotoğraf makineleri daha iyidir”

Fotoğraf makinesi tamir ustası Hüseyin Kaya dijital fotoğraf makineleriyle manuel fotoğraf makineler arasındaki farkı şöyle açıkladı: “Bence kullanım bakımından dijital fotoğraf makineleri daha iyidir. Çünkü hiç uğraşmıyorsunuz. Ayarlarını kendisi yapabiliyor. Böylece daha hızlı hareket edebiliyor, daha uzak mesafeleri çekebiliyorsunuz. Fakat örnek vermek gerekirse diyelim ki Rusya’da eksi 20 ve eksi 25 derecede manuel fotoğraf makinesi olan Zenit ile fotoğraf çekebilirsiniz ama dijital fotoğraf makinesi içerisinde çok fazla elektronik malzeme olduğu için soğukta fotoğraf çekmekte zorlanır.”

“Cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla insanlar yanlarına fotoğraf makinesi almaz oldu”

Kaya, dijital makinelerin yaygınlaşmasının ilk zamanlarda kendisinin işlerini engellemediğini fakat cep telefonlarıçıkınca ve küçük makineler devreden çıkınca diğer profesyonel makinelerin insanlar tarafından taşınmaz olduğunu belirterek, cep telefonu yaygınlaşınca insanların yanlarına fotoğraf makinesi almadıklarını söyledi.

“Her makinenin farklı tamir süresi vardır”

Her makinenin tamir süresininfarklı olduğunu belirten Kaya, “Makineyi sökmeden bir şey göremediğimiz için tam bir süre veremiyoruz. 1-2 gün uğraştığımız da oluyor, yarım saat ya da 1 saat içerisinde yaptığımız da olabiliyor. Arızasına göre değişiyor. Yorulmuş makineler sökünce daha fazla arıza çıkarabiliyor” şeklinde konuştu.

“Sattığım makinelerin parasını cebime koymuyorum. Müşterilerimin ismi yazılı halde çekmecede bekletiyorum”

Fotoğraf makinesi tamir ustası Hüseyin Kaya sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Benim sattığım makinelerde ben 15 gün ya da makine sattığım kişinin gelebileceği bir gün için diyorum ki ben şu güne kadar makineyi satıyorum ve kullanmasını öğretiyorum. 15 gün sonra makineyi iade etmek için geldikleri zaman makineyi kontrol ediyorum ve makine sağlamsa parasını geri alıyorum. Ben zaten sattığım makinelerden aldığım parayı cebime koymuyorum. Çekmecemde makine sattığım kişinin ismi, aldığı makine ve telefonu yazılı halde duruyor. Eğer makineden memnun kalmazsa hemen oradan kendisine parasını geri iade ediyorum. Ama bugüne kadar sadece değiştirerek bir üst modelini almak için geldiler. Çoğu zaman bana gelip çektikleri fotoğrafları gösteriyorlar. Gece gündüz beni arayıp soruyorlar.

Müşterilerimle aile gibiyim. Bu işi para için yapmıyorum. Genç çocukların bu işe yönelmeleri hoşuma gidiyor. Hepsine yardımcı olmaya çalışıyorum. İstanbul’dan bile benden fotoğraf makinesi almaya geliyorlar. Benim derdim onlara yardımcı olmaktır. Onlar güzel fotoğraf çekince bende mutlu oluyorum.”