35 yıl sonra ‘Gazilik’ davası

Askerlik görevini yaparken, geçirdiği kaza sonucu sağ gözünü kaybettiğini söyleyen 58 yaşındaki Hüseyin Say, 35 yıl sonra ‘askerliğe elverişli değildir’ raporunu aldı. 11 aylık askerken sağ gözünü kaybeden Say, “Askerliğe elverişli değilsem, neden bana 9 ay daha askerlik yaptırdılar” dedi.

Eklenme: 1 Aralık 2016 - 11:40 / Son Güncelleme: 1 Aralık 2016 - 11:42 / Editör: Ufuk Küçükyılmaz

1978 yılında İstanbul Harp Akademisi Destek Kıtaları Özel Ulaştırma Bölüğü’nde er olarak askerlik görevini yapan Say, “O dönem Kurmay Albay Vedat U.’nun şoförü olarak görevlendirildim. Nizamiyede plakam okundu. Göreve giderken, arabanın kapısını açtığım sırada, kapı gözlüğüme çarptı. Gözlüğüm kırıldı ve sağ gözüme gözlük camı parçaları girdi. Önce revire daha sonrada Haydarpaşa Askeri Hastanesi’ne gönderildim. Orada gözümdeki camları çıkarttılar. Bir müddet hastanede yattıktan sonra bir ay hava değişimi verildi. Birliğime döndüm, tekrar rahatsızlandım ve Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’ne gönderildim. Orada da bana tekrar hava değişimi verildi. Hava değişiminden sonra yine birliğime döndüm. 11 aylık askerken bu olay başıma geldi. 9 ay görmeyen gözle askerlik yaptırıldı” iddiasında bulundu.

Say, şoförlüğünü ve mesleğini kaybettiğini ifade ederek, olayla ilgili 35 yıl sonra dava açtığını söyledi.

Ankara GATA ve Mevki Asker Hastanesi’nden ‘askerliğe elverişli değildir’ raporu aldığını kaydeden Say, şunları söyledi: “Ben askerliğe elverişli değilsem benim raporum o zaman niye verilmedi? O zaman verilmesi gereken raporları 35 yıl sonra çıkarttım. Ben çok mağdur oldum. Bir parmağına kurşun değip, bir kolu kırılan, bir ayağı kırılan kişiye vazife malullüğü veriliyorsa, bana niye verilmesin? Ben hakkımı arıyorum. Ben sağ gözümü askerde kaybettim.”

Gözünü kaybettikten sonra bölük komutanının kendisini geri hizmete verdiğini ileri süren Say, “Bu gözle bana askerlik yaptırdılar. Ben rahatsızlandığım zaman gözümden ikinci kez cam çıkartıldı. Askerden geldikten sonra yine rahatsızlandım, sigorta vasıtasıyla Göz Bankasına gittim. Göz Bankası’nda tekrar ameliyat oldum yine gözümden cam çıkarttılar. Bana ‘göz nakli’ olmam gerektiğini söylediler. Göz nakli olmam gerekiyorsa beni vazife malulü yapmaları lazımdı. Ya da ‘askerliğe elverişli değildir’ raporu vermeleri gerekiyordu. Niye beni mağdur ettiler? Ben vazife malulüyüm, gaziyim. Gazi olduğum halde bana gazilik belgesi verilmiyor, gazilik haklarından yararlanamıyorum. Ben 35 yıl mağdur oldum” diye konuştu.

FERDİ DURDU / YENİ MALATYA