4. kuşak çarık ustası Hüseyin Kopar

Çarıkların özellikleri hakkında bilgi veren çarık ustası Hüseyin Kopar, “Çarıkların tüm modellerini yapıyoruz.

Eklenme: 6 Aralık 2017 - 09:01 / Son Güncelleme: 6 Aralık 2017 - 9:01 / Editör: Büşra Kılıç

Esra SARI- Ticari Hayat Gazetesi- Aile geleneğini devam ettirdiklerini dile getiren ve kendisinden sonra oğlunun bu mesleği devam ettireceğini ifade eden Çarık ustası Hüseyin Kopar, “Kahramanmaraşlıyım. Çarık(yemeni) ayakkabılarını yapan 4. kuşağım. Babam Alaaddin Kopar ve babamın babası Mehmet Kopar’dır. Mehmet Kopar’ın babası, Mehmet Salman Kopar’dır. Dede mesleği olan Osmanlı çarıklarının üreticisiyiz. Aile geleneğini devam ettiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Çarıkların tarihi Hun İmparatorluğu’na dayanıyor

Çarıkların tarihinin Hun İmparatorluğu’na dayandığını ifade eden Hüseyin Kopar, “Çarıkların tarihi Hun İmparatorluğu’ndan Selçuklu Devletine, Selçuklulardan Osmanlı Devleti’ne uzanıyor.” diye belirtti.

Çarıklar, tamamen el işçiliği ürünlerdir

Çarıkların özellikleri hakkında bilgi veren çarık ustası Hüseyin Kopar, “Çarıkların tüm modellerini yapıyoruz. Çarıkların en büyük özelliğiyse ayakta kaşıntı, mantar, koku, romatizma yapmamasıdır. Çarıklar, tamamen el işçiliği ürünlerdir. İmalatın hiçbir aşamasında kimyasal madde kullanılmaz. Çarıklarda deri boyamasında kök boya kullanıyoruz. Çarıklarda kullanılan deriler tamamen organiktir. Çarıklar günlük hayatta, suda, denizde giyilebiliyor. Çarıkların diğer ayakkabılardan fark yaratma noktası denizde giyilebilen tek ayakkabı olmasıdır.” şeklinde konuştu.

Truva, Harry Potter, Eragon…

Hollywood filmlerine çarıkları gönderdiğini dile getiren Hüseyin Kopar, “Truva, Harry Potter, Eragon ve The Lord On The Rings filmlerine çarık ayakkabılarını gönderdim. Avrupa’da ki birçok yabancı dizilere de çarıkları göndermiş bulunmaktayım.” diye belirtti.

45 yıldır çarıkçı

Osmanlı çarıklarını yapmaya çıraklıktan başladığını ve dedesinin işi öğrettiğini ifade eden Hüseyin Kopar, “Mesleğimde 45. yılımdayım. 7 yaşında çıraklığa başladım. Mesleğe  elde yapılmış pamuk ipini mumlayarak başladım. 4 yıl çıraklık dönemi geçirdim. 11 yaşında ayakkabılarda dikiş dikmeye başladım. 13 yaşında ayakkabılarda iş kalıplamaya başladım. Çarıkların kenarlarını almak bir meziyettir, 16 yaşında çarıkların kenarlarını almaya başladım. Babamın yanında, mesleği dedemden öğrendim. Çünkü; ben solak olduğumdan dolayı işi geç ve zor öğreniyordum. Ama işi öğrendikten sonra hızlı ve daha güzel çarıklar yapmaya başladım. Babam işi zor öğrendiğimden dolayı bana tahammül edemedi. Dedem, mesleği öğretti.” ifadesinde bulundu.
Sözlerine devam eden Hüseyin Kopar, “Bu meslek bir zanaattır. Ama işi severek yapıyorsanız ilerleme kaydedebilirsiniz. İşimi severek yapıyorum.” dedi.
Çarıkların günlük hayatta kullanılabileceğini dile getiren ve çarıkların taban ve astarın arasında toprak kil bulunduğunu ifade eden Hüseyin Kopar, “Çarıkların, astar ve tabanının arasında toprak kil bulunuyor. Toprak kilin özelliğiyse ayakta mantar, romatizma, kaşıntı yapmamasıdır. Ayakkabıların en büyük özelliğiyse teri çekmesidir.” sözlerine değindi.

Çarık ayakkabısı boyanmaz ama yağlanır

Ayakkabıların kök boya ve derisinin organik olduğundan dolayı boyanmayacağını vurgulayan Hüseyin Kopar, “Çarık ayakkabıları, boyanmaz ama yağlanır. Çarıkları zeytinyağıyla yağlamanız gerekiyor. Çünkü; ayakkabıda hem kök boya hem de deri organik kullanıldığından dolayı yağlanması gerekiyor. Derinin ömrünün uzun olması ve ayakkabının sağlam olması nedeniyle de yağlanması gerekmektedir. Çarık ayakkabıları alan vatandaşların 6 ayda bir çarıkları yağlamaları gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.
Kahramanmaraş’ta kostüm atölyesi bulunduğunu belirten Hüseyin Kopar, “Kahramanmaraş’ta atölyem bulunuyor. Atölyemin en büyük özelliğiyse kostüm atölyesi olma durumudur. Savaş filmlerine uygun kostümlerimiz ve ayakkabılarımız var. Yurtdışı bağlantılarımızla savaş filmlerine kostümler gönderiyoruz.” dedi.

Çarıkların ömrü uzundur

Çarıkların uzun süre kullanıma uygun olduğunu ve bal mumuyla mumlanmış olduğunu dile getiren Hüseyin Kopar, “Ayakkabıların ömrü uzundur. Çarıkların ipleri  bal mumuyla mumlanmış olduğundan dolayı dikiş atma durumu olmaz. Yazın ve kışın rahatlıkla giyilebilir. Çünkü; çarıkların iplerini bal mumu koruyor. Ayakkabı bir yere darbe almadıkça ya da iplerden kesilme meydana gelmediği takdirde her türlü kullanıma uygundur. Ayakkabı kendini deforme etmiyor.” sözlerine yer verdi.

Çarıklar yazın ve kışın rahatlıkla kullanılabilir

Sözlerine devam eden Hüseyin Kopar, “Deri, organik olduğundan dolayı ayakkabı ayağın şeklini alır. Çarıklar, yazın serin; kışınsa sıcak tutma özelliğine sahiptir. Çarıklar yazın ve kışın rahatlıkla kullanılabilir.” diye kaydetti.
Mesleği sevdiğini vurgulayan Hüseyin Kopar, “Çarık ayakkabılarının imalatını yapmak bana sabrı öğretti. Bu meslek, sabırla yapılması gereken bir iştir. Ben bu mesleğe yıllarımı verdim.” dedi.

“Mesleği ahilik geleneğine uygun devam ettiriyoruz”

Çırak yetişmediğinden bahseden ve insanların paraya daha çok önem verdiklerini söyleyen Hüseyin Kopar, “Ahilik geleneğine uygun olarak bu mesleği devam ettiriyoruz. Bu dönemde çırak yetişmiyor. İnsanlar, bu mesleğin kişilik kazandıracağına, emek kazandıracağına önem vermiyor. İnsanlar artık paraya daha fazla önem veriyor.” diye söyledi.

Kahramanmaraş’ın el sanatlarını tanıtma fırsatı sundu

Fuarda yoğun bir ilginin olduğunu söyleyen ve Kahramanmaraş’ın el sanatlarını tanıtma imkanı bulduklarını dile getiren Hüseyin Kopar, “Kahramanmaraş Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği olarak etkinliğe katıldık. Kahramanmaraş’ta çarık ön plandadır. Ama Kahramanmaraş’ın bakırı, ahşap tarakları, ağaç oymalarını da tanıtıyoruz. Kahramanmaraş’ın bakır bıçakları meşhurdur. Ankara’da ki bu etkinlikte Kahramanmaraş’ın el sanatlarını Ankaralılara tanıtma fırsatı sunuyor. Fuarda böyle bir stant olmadığından dolayı bütün ilgiyi topluyoruz.” diye söyledi.
Sözlerine devam eden Kopar, “Ankaralılar için de farklı bir nostalji oluyor. Vatandaşlar, ürün alamazlarsa bile nostaljiyi yaşıyorlar. Ticari kaygımız yok. Bizim fuardaki amacımız; Kahramanmaraş el sanatlarının, Ankara’da tanıtılmasını sağlamaktır. Kahramanmaraş hakkında vatandaşların bilgi alması hoşumuza gidiyor. Değerlerimizi kaybetmeyelim istiyorum.”dedi.