400 gün açlık grevi yaptı

Mısır’da hapishanede 400 gün açlık grevi yapan Muhammed Sultan, “Ellerimi tekerlekli sandalyeye kelepçeleyerek saatlerce dövdüler. Direnmek için açlık grevi yapmaktan başka çarem yoktu” dedi.LONDRA (AA) – Mısır’da 400 gün sürdürdüğü açlık grevinden sonra, tutulduğu hapishaneden mayıs ayında serbest bırakılan ve ABD’ye gönderilen Mısırlı Muhammed Sultan, “Ellerimi tekerlekli sandalyeye kelepçeleyerek saatlerce dövdüler. Direnmek için açlık grevi […]

Eklenme: 19 Ekim 2015 - 13:34 / Son Güncelleme: 19 Ekim 2015 - 13:34 / Editör: BIK

Mısır’da hapishanede 400 gün açlık grevi yapan Muhammed Sultan, “Ellerimi tekerlekli sandalyeye kelepçeleyerek saatlerce dövdüler. Direnmek için açlık grevi yapmaktan başka çarem yoktu” dedi.LONDRA (AA) – Mısır’da 400 gün sürdürdüğü açlık grevinden sonra, tutulduğu hapishaneden mayıs ayında serbest bırakılan ve ABD’ye gönderilen Mısırlı Muhammed Sultan, “Ellerimi tekerlekli sandalyeye kelepçeleyerek saatlerce dövdüler. Direnmek için açlık grevi yapmaktan başka çarem yoktu” dedi.

Başından geçenleri anlatmak için İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Sultan, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Açlık grevindeyken, duruşmalara getirildiği sedye üzerindeki bitkin ve zayıf haliyle basına fotoğrafları yansıyan Muhammed Sultan, Kahire’nin güneyindeki Tora hapishanesinden serbest bırakıldığı günden bu yana hem fiziksel hem de psikolojik olarak toparlanmaya çalıştığını söyledi.

Rabia Meydanı’nda 2013 yılındaki protestolarda yaralanan Muhammed Sultan, 25 Ağustos 2013 tarihinde polisin evine düzenlediği baskın sonrasında tutuklandı. Sultan, Polisin babasını tutuklamak için evlerine geldiğini ancak onu bulamayınca kendisini tutukladığını belirtti.

“Ölmek üzere olan bir kişiyi benimle aynı hücreye koydular”

Kendisine psikolojik işkence de uyguladıklarını belirten Muhammed Sultan, hapishanenin bir köşesine konulduğunu ve saatlerce spot ışığı altında tutulduğunu söyledi. “İntihar etmeye zorlandım. Ölmek üzere olan bir kişiyi benimle aynı hücreye koydular. Cesedini günlerce hücrede tuttular” diyen Sultan, şunları anlattı:

“Ellerimi tekerlekli sandalyeye kelepçeleyerek saatlerce dövdüler. Ama sonuçta fiziksel acı bir süre sonra diniyor, psikolojik acı ise kalıyor. Zor olan kısmı bu.”

Babası Salah Sultan’ın da bir süre sonra tutuklanıp aynı hapishaneye getirildiğini kaydeden Muhammed, babasına işkence yapıldığının kendisine birkaç kez söylendiğini vurguladı. Babasının hala hapishanede bulunduğunu ve idam cezası aldığını belirten Muhammed Sultan, “Mısır’da 40 bin siyasi tutuklu var. Bu kişilerin hiçbir hakları yok, seslerini duyuramıyorlar. İnsanlar orada her gün acı çekiyor. Ama dünya tüm bu olanları maalesef görmüyor” dedi.

“Bana uygulanan baskıya tepki göstermek zorundaydım”

27 yaşındaki Muhammed Sultan, şöyle devam etti:

“150 gün sonunda açlık grevine başladım. Önce proteini, süt ürünlerini ve son olarak karbonhidratı kestim. Sadece su içmeye başladım ve sonunda tamamen açlık grevine başladım. Direnmek için açlık grevi yapmaktan başka çarem yoktu. Bana uygulanan baskıya tepki göstermek zorundaydım.”

Sultan, “Kırık kolumla bana iki saat boyunca durmadan dayak attılar. Kolumdaki metal tabaka yerinden oynadı. Her dokunulduğunda sinirime değdiği için elektrik çarpmış gibi oluyordum. Hiçbir tıbbi yardımda bulunulmadı. Kolumdaki metal tabaka derimden çıktığında ameliyat etmek zorunda kaldılar. Hapishanede anestezi yapılmadan ameliyat ettiler” dedi.

“İçeridekilerin sesi olmam gerektiğini düşündüm”

Sultan, ”Hapishaneden çıkınca içeridekilerin sesi olmam gerektiğini düşündüm. Bu konuda kendimi sorumlu hissettim” diye konuştu.

İngiltere’de parlamentoda, düşünce kuruluşlarında, yardım kuruluşlarında yetkililerle bir araya gelen Muhammed Sultan, bu hafta da Brüksel’e giderek oradaki yetkililerle görüşecek.

Mısır’da yaşananlarla ilgili Türkiye’nin verdiği tepkileri öven Sultan, “Türk hükümetinin Mısır halkının özgürlük ve adalet hakkını desteklemesi takdire şayan. Uluslararası toplumun da bizi özgürlük mücadelemizde Türkiye gibi desteklemesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

Muhabir: Aslı ARAL

AMT

marriage affairs click wife cheat
marriage affairs married affairs sites will my husband cheat again
marriage affairs married affairs sites will my husband cheat again