400 İstanbul efsanesi

Bizans’tan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan tarihi süreçte İstanbul’un efsaneleri bu kitapta toplandı.İstanbul’un farklı kültürlerin ve inançların izlerini taşıyan 400 efsanesi, tek kitapta bir araya getirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre, “İstanbul Efsaneleri” ismini taşıyan kitap, Bizans’tan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan tarihi süreçte, efsunlu şehrin mitolojik kahramanlarına, tılsımlı sütunlarına, sinagog, kilise ve camilerine, […]

Eklenme: 25 Şubat 2015 - 13:44 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 22:52 / Editör: BIK

Bizans’tan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan tarihi süreçte İstanbul’un efsaneleri bu kitapta toplandı.İstanbul’un farklı kültürlerin ve inançların izlerini taşıyan 400 efsanesi, tek kitapta bir araya getirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre, “İstanbul Efsaneleri” ismini taşıyan kitap, Bizans’tan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan tarihi süreçte, efsunlu şehrin mitolojik kahramanlarına, tılsımlı sütunlarına, sinagog, kilise ve camilerine, saray, çeşme ve yalılarına ait efsanelerin yer aldığı 12 başlıktan oluşuyor.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Ferhat Arslan tarafından kaleme alınan eser, Kültür A.Ş. Yayınları Kültür Medeniyet Serisi’nin 9’uncu kitabı olarak yayımlandı. İlk kez CNR Kitap Fuarı’nda okuyucuyla buluşacak kitap, fuara özel indirimle satışa sunulacak.

Kitabın “İstanbul’un Semtleri İle İlgili Efsaneler” bölümünde, Bebek’ten Yuşa Tepesi’ne, Beyoğlu’ndan Eyüp’e, Galata’dan Göztepe’ye, Kadıköy’den Kasımpaşa’ya kentin hemen hemen tüm semtleriyle ilgili efsanelere yer veriliyor.

Kitapta yer alan bilgilere göre, gizemli şehrin hemen hemen her karesi tılsımlardan nasibini aldı. Yılanlardan sivrisineklere, kurtlardan horozlara, vebadan ayrılıklara, kuruluşundan bu zamana İstanbul’a sayısız tılsım yapıldı. Üç başlı ejderha tılsımından, hamsi balığı tılsımına, gelecekten haber veren tılsımlı sütundan, Akdeniz’i koruyan tılsıma kadar hepsi şehri ve yaşayanları korumak için yapıldı.

Muhabir: Hanife Sevinç

MFK

dream that i cheated on my boyfriend site i cheated on my boyfriend quotes