500 metrede 8 zincir market

Edremit’te adeta esnafa darbe üzerine darbe vuruluyor. Mahalle bakkalı kavramı Edremit’te adeta yok oldu. Birkaç bakkal haricinde neredeyse sade tekel bayiler kaldı. Edremit Çayiçi caddesi boyunca ardı ardına zincir marketler açılırken sayısı 8’e ulaştı. Mahalle bakkalı sayısı ise sadece üç. CHP’li Edremit Belediyesi’nde bu konuda çıkarılan yasalar uygulanmazken, esnafın darbe yemesine ise adeta göz yumuluyor. Edremit Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Alparslan, mecliste alınan kararların uygulanmasını ve haksız rekabetin önüne geçilmesini istedi.

Eklenme: 13 Ekim 2016 - 13:07 / Son Güncelleme: 13 Ekim 2016 - 13:07 / Editör: Büşra Kılıç

Fatih Emrah ERDOĞAN- Memleket Gazetesi(Balıkesir)- Edremit Belediyesi Meclis Kararları ile belediye sınırları içerisinde açılacak zincir market ve alışveriş merkezi niteliğindeki iş yerlerine uygulanacak bazı standartlar getirilmişti.  2014 yılında Belediye Meclisinin aldığı kararın uyulmadığının altını çizen; Edremit Bakkal ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Alparslan; “Edremit Belediyesi ve dönemin Akçay Belediyesinin almış olduğu Meclis Kararlarında zincir market ve alışveriş merkezi niteliğindeki İş yerlerinin kullanım alanları ve metrekareleri, park yerlerinin ayrılma zorunluluğu gibi meclis kararları uygulamıyor. Biz bu konuda belediyeyi göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

Edremit Belediyesi’nin 422-5393 sayılı Belediye Kanunun 21. Madde hükmü ile ek gündem Maddesi olarak gündeme getirilen Edremit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ruhsat ve Denetleme Şefliğinin 07/05/2014 tarih, 2326003.2014/496 sayı ve Başkanlık Makamının Mecliste yayınlanarak yürürlüğü 6360 sayılı madde girmişti. Bu maddeye uyulmadığını kaydeden Edremit Bakkallar Bayiler Odası Başkanı Alparslan; “Yerel Seçimler öncesinde Edremit Belediyesi ve Akçay Belediyesi Meclis Kararları ile belediye Sınırları içerisinde açılacak zincir market ve alışveriş merkezi niteliğindeki iş yerlerine uygulanacak bazı standartlar getirilmiştir. Bu standartlar aynen şöyledir. ‘Zincir market ve alışveriş merkezi niteliğindeki İş yerlerinin Kullanım alanı en az 200 metre kare olacak, iki mağaza yarıçapı en az 500 metre kare olan daire içinde açılamayacak, yük indirme, bindirme yeri trafiği aksatmayacak şekilde ve kendi parsellerinden giriş yapılarak sağlanacaktır. Parsel veya bina içerisinde en az 20 araçlık park yeri ayrılması zorunludur, engellilerin rahat kullanabilmelerinin sağlamak amaçlı ile ilgili kanun ve yönetmelikteki normlara uygun giriş – çıkış, kasa, kapan ve benzeri fiziki düzenlemeler yapılacaktır, yeterli sayıda bay ve bayan tuvaletleri ile bay ve bayan olmak üzere 2 engelli tuvaleti bulundurması zorunludur’ şartları yer almaktadır. Bu standartlarda olan mutlaka market vardır. Ama bu marketlerin içersinde bu şartlara uymayan yüzde doksandır. Belediye zabıtası ve ruhsat şubeyi göreve davet ediyorum” dedi.

Edremit Belediyesi Denetleme Şefliğinin 07/05/2014 tarih, 2326003.2014/496 sayı ve Başkanlık Makamının Mecliste yayınlanarak yürürlüğü giren 6360 sayılı maddesi:

1.     Zincir market ve alışveriş merkezi alanı en az 250 metre kare olacaktır

2.     Zincir market veya alışveriş merkezi özelliğine sahip iki mağaza yarıçapı en az 500 metre

olan daire içine açılmayacaktır.

3.     Zincir market veya alışveriş merkezinin yük indirme , bindirme yeri trafiği aksatmayacak

Şekilde ve kendi parsellerinden giriş yapılarak sağlanacaktır.

4.     Zincir market veya alışveriş  merkezlerinde engellilerin rahat kullanabilmelerini

Sağlamak amacı ile ilgili kanun ve yönetmeliklerdeki normlara uygun giriş-çıkış kasa

Kaşe ve benzeri fiziki düzenlemeler yapılacaktır.

5.     Zincir market ve alışveriş merkezlerinde yeterli sayıda bay ve bayan tuvaletleri ile bay ve bayan olmak üzere 2 engelli tuvaleti bulundurmasının zorunlu olması yanısıra bu

Kararda yürürlükte olan veya sonradan yürürlüğe girecek olan mevzuat ve yönetmelik

Madde hükümlerine uygulaması zorunlu olacaktır.” Şeklindeki önergesinin yapılan

Oylamasında ;önergenin aynen kabulüne oy birliği ile karar verildi.