500 ton Ciğer tüketiyoruz

Edirne yılda 500 ton Ciğer tüketiyor. Tüketilen Ciğerin 450 Tonu dışarıdan geliyor.

Eklenme: 19 Eylül 2016 - 13:57 / Son Güncelleme: 19 Eylül 2016 - 13:57 / Editör: BIK

Turgay Balcı- Edirne Haber Gazetesi- Edirne Ciğerinin tadına doyum olmuyor. Son yıllarda popülitesi hızla artan ve müşterilerin Ciğer yemek için kuyrukta beklediği Edirne Ciğeri, bir yılda 500 ton tüketiliyor. Edirne’de kesilen hayvanlar yetersiz kaldığı için yıllık 450 bin ton Dana Ciğerin başka İllerden geldiğini belirten iş yeri sahipleri, aldıkları Ciğer’in bir ok özelliği olduğunu söylediler.

YILDA 6 BİN HAYVAN EDİRNE’DE KESİLİYOR

Edirne’de Ciğer işi yapan 25 iş yerinin bulunduğunu belirten ustalar, Edirne’de yılda 6 bin Dana kesildiğini ve bir Dana’dan en fazla 7 Kilo Ciğer çıktığını söylediler. Yıllık 50 ton Ciğer’in Edirne’den çıktığını, geri kalan kısmının ise başka İl’lerden temin edildiğini belirten İş yeri sahipleri, “ Edirne’de kesilen hayvan sayısı belli. Bu nedenle komşu İl’lerden Ciğer alıyoruz. Bu İl’lerin başında Bursa, Balıkesir, Çanakkale geliyor. Edirne dışında Dana Ciğer’ine fazla bir rağbet yok. Çünkü bizim pişirme usulümüz çok farklı. Bu nedenle herkes Edirne’ye Ciğer yemeye geliyor. Tabii her Dana Ciğer’in Edirne Ciğeri olmaz. Ciğer ile birlikte Edirne’ye has Karaağaç Biberi var. Bu Biber’de farklı bir yöntem ile kurutuluyor.  Biberler Kırmızı iken değil, yaş iken toplanıyor ve güneş görmeyen alanlarda kurutuluyor” dediler.

EDİRNE CİĞERİ NASIL OLMALI?

Her Dana’nın Ciğerinin Edirne Ciğeri olarak pişirilemeyeceğini belirten 16 yıllık Ciğer satıcısı Ömer Doğan, “Öncelikle Ciğer 7 Kilonun üzerinde olmamalı ve muhakkak Dana olmalı. Dana kesildikten sonra Ciğer hemen alınarak, buzdolabına konmalı ve Ciğerde en ufak bir leke bulunmamalı. Burada şunu söylemek istiyoruz, Ciğer her zaman taze olmalı, Çünkü Ciğer, hayvanın Et’i gibi uzun süre saklanamıyor” dedi.