64. Hükümet Eylem Planına kadın ufku değdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kamuoyuna açıkladığı 64. Hükümet Eylem Planı’nda, AK Partili kadınların saha çalışmalarında ortaya çıkardıkları sorunlara karşı çözümler yer aldı.ANKARA – AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, demokrasi şöleni çerçevesinde ve 81 ilden katılımla Kadın Kolları Başkanlığı 4. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdiklerini söyledi. 50 kişilik bir kadroyla yeniden […]

Eklenme: 13 Aralık 2015 - 13:26 / Son Güncelleme: 13 Aralık 2015 - 13:26 / Editör: BIK

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kamuoyuna açıkladığı 64. Hükümet Eylem Planı’nda, AK Partili kadınların saha çalışmalarında ortaya çıkardıkları sorunlara karşı çözümler yer aldı.ANKARA – AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, demokrasi şöleni çerçevesinde ve 81 ilden katılımla Kadın Kolları Başkanlığı 4. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdiklerini söyledi.

50 kişilik bir kadroyla yeniden “Haydi Bismillah” dediklerini anlatan Çam, bu aşamadan sonra hızlı bir şekilde kadınların siyasette ve toplumdaki yerlerini güçlendirecek çalışmalara imza atmak için çalışacaklarını bildirdi.

Çam, AK Parti’nin kadınlarla büyüyen bir parti olduğuna işaret ederek, kadınların AK Parti kurulduğundan itibaren kurucu Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği destekle sahada ve siyasette yer almaya başladığını ifade etti.

Sadece siyasi alanda değil, toplumda kadını ilgilendiren her alanda varlık gösterdiklerine değinen Çam, “İlk dönemlerimizde evlerinden dışarıya bile çıkmayan kadınlarımızı dışarıya çıkarmaya başladık. Bütün konularda kendilerini ilgilendiren, eğitim konusunda, çocuk eğitimi konusunda, sağlık konusunda toplumu ilgilendiren her konuda var oluşunu sağladık” diye konuştu.

Çam, sahada kadınları dinleyerek, genel merkezde de buna göre bir yol haritası çizdiklerini aktardı.

AK Parti’nin kadına önem veren, siyasette ve toplumun her kademesinde varlık göstermesi için yol açan bir yapı içinde olduğunu anlatan Çam, partinin kurucu lideri Erdoğan başta olmak üzere, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve geçmişteki Kadın Kolları Genel başkanlarının da kadını önceleyen bir çalışma sergilediklerini bildirdi.

“İmkansızlıklar içinde kuruldu, 4 milyon üyeye ulaştı”

Genel Başkan Lütfiye Selva Çam, yaklaşık 14 yıl önce imkansızlıklar içerisinde yola çıktıklarını, ancak bugün 81 ilde 919 ilçede örgütlenmeyi sağladıklarını ve 4 milyonun üzerinde üyeye ulaştıklarını söyledi.

Bunun önemli bir başarı olduğunu vurgulayan Çam, “Kurucu başkanlarımızın evinde kalarak, birlikte ekmeği paylaşarak bu dava bu noktaya geldi. Onlara teşekkür ediyorum. Onlar bu özveriyi göstermemiş olsaydı dünyada bu kadar çoğunluğa ulaşmış, tek diyebileceğimiz kadın kollarına ulaşmamış olacaktık” dedi.

Çam, her bir dava arkadaşının davanın biraz daha ileriye gitmesi için çok ciddi gayret gösterdiğine dikkati çekerek, sadece il ve ilçelerde değil, mahallelere, sokaklara kadar örgütlenen, sadece seçim dönemlerinde değil, çeşitli aktivitelerde hızlı organizasyonlarla kadınları toplayarak, çalışmalar yaptıklarını ve her bireyin görüşlerini dikkate aldıklarını belirtti.

AK Partili kadınların 64. Hükümet Eylem Planındaki rolü

Çam, 64. Hükümet Eylem Planı’nda da AK Partili kadınların önemli bir misyon üstlendiğini ifade etti. Kahvelerde, sahada, sokaklarda, parkta, bahçelerde, evlerde varlık gösterdiklerini bildiren Çam, “Birebir kadınlarımızın, halkımızın dilek ve temennilerini aldık. Bizden beklentilerini aldık ve bir yol haritası çizmek istedik. Bunu Genel Başkanımıza ilettik ve sonrasında da böylesine güzel bir eylem planı çıktı” dedi.

Genel merkezde her başkan yardımcısının kendi alanıyla ilgili politikalar geliştirdiğini ve ilgili bakanlıklara yol gösterici olduklarını anlatan Çam, kendisinin de özellikle kadın istihdamının artırılması noktasında çalışmalar yaptığını belirtti.

64. Hükümet Eylem Planı’nda kadınlara önemli bir yer ayrıldığını aktaran Çam, şunları söyledi:

“Eylem planında da gördük ki özellikle çalışma hayatındaki kadınların işlerini rahatlatacak hem çocuk yapıp hem kariyer yapmalarını imkan sağlayacak birtakım yenilikler var. Biz önceki dönemlerde özellikle 2010 yılında yapmış olduğumuz çalıştaylarla çalışma hayatındaki kadınların önlerindeki engelleri, sorunları ve çözüm önerilerini irdelemiştik. Buradaki taraflar üniversitelerde bu işle uğraşan hocalarımız bir tarafta sivil toplum örgütlerimiz, iş örgütleri diğer tarafta siyasiler ve bir kanadı da bakanlıklar olmak üzere aynı masa etrafında kadın konusunu konuşabilmiştik.”

Oradan çıkan sonuçların hayata geçirilmesi noktasında önemli bir görev üstlendiklerini belirten Çam, bu doğrultuda yaptıkları her çalışmanın sonucunu hükümetin eylem planında görebildiklerini ifade etti.

Çam, bu aşamadan sonra her çalışmanın takipçisi olacaklarının altını çizerek, “Hem çalışma hayatındaki hem de üretken kadınları ortaya çıkarmak adına istihdamı artırmaya yönelik çalışmalarımız olacak. Sahada gördüklerimizle ilgili hem komisyon başkanlarımıza hem de bakanlıklarımıza itici güç olmaya gayret göstereceğiz” dedi.

“Kadınlar her alanda varlık göstermek istiyor”

AK Parti’nin parlamentoda kadınları söz sahibi yaptığına işaret eden Çam, 64. Hükümet’te iki kadın bakanın yer aldığını bildirdi.

Çam, kadın kolları olarak sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kadına verilmesini istemediklerine belirterek, “Kadın, her alanın içinde. Sadece aile ve sosyal politikalar değil, çocuk değil, çevre de bizim meselemiz, ulaşım da bizim meselemiz, eğitim de bizim meselemiz. Daha önceki dönemlerde Milli Eğitim Bakanımız Nimet Baş kadın bakan olarak bizi orada temsil etti. Biz her noktada varlık göstermek istiyoruz” diye konuştu.

Kadın kolları teşkilatını okul gibi değerlendiren Çam, teşkilat çalışmalarına katılan kadınların bugün belediye, il genel meclislerinde görevler üstlendiklerini bildirdi. Bakanlıklarda, yerel yönetimlerde daha fazla kadınları görmek istediklerini dile getiren Çam, teşkilat olarak bu yönde başarılı bir çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Anadolu Ajansı, bik.gov.tr
Muhabir: Hatice Özdemir

MFK