800 yıllık tarih yeniden ayağa kalkıyor

Aksaray Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarla 2. Kılıçarslan döneminden kalan tarihi hamam, restore edilerek turizme kazandırılacak.

Eklenme: 25 Kasım 2016 - 10:29 / Son Güncelleme: 25 Kasım 2016 - 10:29 / Editör: Ferhat Esnek

Anadolu topraklarının kültürel zenginliğinden payını fazlasıyla alan Aksaray ilinde Anadolu Selçuklu dönemine ait yaklaşık 850 yıllık olduğu tahmin edilen 2. Kılıçarslan Hamamı’nın röleve restorasyona yönelik temizlik ve kazı çalışmaları devam ediyor…

Adeta her taşın altından tarih fışkıran Aksaray’ın kent merkezinde bulunan ve Anadolu Selçuklu dönemine ait hamamlardan birisi olan 2. Kılıçarslan Hamamı’nı önemli kılan ise o döneme ait bilinen tek hamam olması. Hamam aslına uygun restore edildikten sonra şehir merkezindeki gezilebilecek turizm merkezlerinden birisi olma özelliğini taşıyacak.

24 BÖLÜMDEN OLUŞMAKTA

Tarihi dokusuna uygun olarak yapılan projeye göre tarihi hamamda; su deposu, erkek sıcaklık, bayan sıcaklık, erkek soyunma, bayan soyunma, eyvan oda, hol gibi toplamda 24 bölüm bulunmakta. 12. yüzyılda dönemin hükümdarı 2. Kılıçarslan tarafından Uluırmak kenarında çok ince tuğla işçiliği ile yaptırılan tarihi hamam uzun yıllar asıl işleviyle hizmet etti. 1940-1941 yılları arasında zahire ambarı olarak kullanıldı. Zamanla büyük oranda tahrip olan hamamın, ayakta kalmayı başaran biri büyük, diğerleri küçük üç kubbesi çöplüğe dönüştü. Bulunduğu alan özel mülkiyete ait olduğu için restorasyon çalışması yapılamayan hamamın turizme kazandırılması için 29 Kasım 2012’de Müze Müdürlüğü ile Aksaray Belediyesi arasında protokol imzalanmıştı.

TARİHİ DOKUSUYLA YENİDEN ORTAYA ÇIKACAK

1964 yılından beri toprak altında bulunan hamam yapım teknolojisi bakımından da eşsiz. Tarihi değerlere gereken önemi veren Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, “Belediye olarak tarihi yapılara yeni kimlikler kazandırmaya devam ediyoruz. 2. Kılıçarslan döneminden kalan bu hamamı turizme kazandırmak adına elimizden geleni yapıyoruz. Burada toplam inşaat alanı 750 metrekare, açık alan avlu kısmı ise 300 metrekare. Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İnşaallah çalışmalar bittiğinde hamam, tarihi dokusuyla yeniden ortaya çıkacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.