9. İstanbul Finans Zirvesi başladı

Türkiye’nin önde gelen pek çok kurum ve kuruluş temsilcisine önemli iş birliği fırsatları sunan İstanbul Finans Zirvesi Ticaret Savaşları ve Sanayinin Finansmanı gündemiyle başladı.

Eklenme: 19 Eylül 2018 - 18:21 / Son Güncelleme: 19 Eylül 2018 - 18:28 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Avrupa ve Orta Doğu başta olmak üzere, küresel anlamda önde gelen pek çok kurum ve kuruluş temsilcisine önemli iş birliği fırsatları sunan İstanbul Finans Zirvesi (IFS), bu yıl 19-20 Eylül 2018’de Hiton İstnbul Bomonti Otel’de gerçekleştiriliyor.

Ticaret Savaşları ve Sanayinin Finansmanı ana temasıyla gerçekleştirilen 9. İstanbul Finans Zirvesi, bu yılda pek çok ülkeden konuşmacı ve katılımcıyı misafir ediyor. Türkiye ekonomisini ve uluslararası ekonominin kaderini belirleyen isimler görüşlerini dile getirecekler.

Para birimleri üzerindeki baskının arttı

Halkbank Genel Müdürü Arslan, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, küresel gerilimlerin ticari iş birliklerine olumsuz etkilerine değinirken, gelişmekte olan ülke ekonomilerinin para birimleri üzerindeki baskının yoğunlaştığını kaydetti.

Arslan, “16 yıl boyunca birçok alanda atılım gerçekleştirerek ekonomik istikrar yakalayan, yatırımcıların ilgi odağı olan ülkemiz, son dönemde piyasa gerçekleri ile bağdaşmayan değerlendirmelere maruz kalmaktadır.” dedi.

IFS Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Faruk Ünal, kararlılıkla 9 yıldır gerçekleştirilen İstanbul Finans Zirvesinin, Türkiye ekonomisi için en önemli unsurlardan birisi olan finans konusundaki sorunlara çözüm bulmayı amaçladığını dile getirdi.

Zirvenin bu sene 9. kez düzenlendiğini anımsatan IFS Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Faruk Ünal, “Zorlu bir yola çıktık ve her ne olursa olsun yolumuzdan dönmedik. Çünkü biliyoruz ki Türkiye büyümek ve zenginleşmek zorunda ve bunun için de üretimini finanse etmek durumunda…” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Dünya Ticaret Örgütü çatısı altında dünya ülkeleri serbest ticaret anlaşmasını imzaladılar ve böylelikle tüm dünya ülkeleri arasında daha liberal bir ticaret ortamı açıldı. Bu sadece ekonomik değil siyasi ve toplumsal sonuçları da olan bir dönemdi… Ancak ABD Başkanı Sayın Trump, liberal ekonominin en temel ilkesini, yani rekabet ortamının kendi ülkesi yararına olmadığı savıyla ticaret savaşlarını başlattı. ABD’nin işine gelenlerle ticarete devam, gelmeyenlerle de tamam diyerek kendi liderliğinde imzalanan STÖ anlaşmasına aykırı hareket etmeye başladı. Ticaret savaşları başta sanayi olmak üzere finansman sorununun önemini arttırdı. Her sorun kendi içinde çözümünü de barındırır, biz işte bu sorunu ve çözüm önerilerini tartışarak kuyuya atılan taşı çıkartmaya ve hem Türkiye hem de diğer ülkelere ışık tutmaya çalışacağız.”

İstanbul’da Bomonti Hilton Hotel’de gerçekleştirilecek olan zirve 2 gün sürecek ve hem Türkiye hem de diğer ülkelerde yüzlerce uzman ismi ağırlayacak.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.