AA fotoğraflarıyla 81 ilde “15 Temmuz” sergisi

FETÖ’nün darbe girişimi sırası ve sonrasında AA foto muhabirlerince çekilen fotoğrafların yer aldığı sergi Kars’ta açıldı.

Eklenme: 13 Temmuz 2017 - 16:23 / Son Güncelleme: 13 Temmuz 2017 - 16:23 / Editör: Büşra Kılıç

Kars’ta, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırası ve sonrasında Anadolu Ajansı (AA) foto muhabirlerince çekilen fotoğrafların yer aldığı “Anadolu Ajansı Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi Sergisi” açıldı.

Faik Bey Caddesi’nde, AA ile Kars Kredi Yurtlar Kurumunun (KYK) katkılarıyla açılan sergide, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi esnasında Anadolu Ajansı muhabirlerince Ankara ve İstanbul’da çekilen fotoğraflar yer aldı.

Serginin açılışını, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Anadolu Ajansı Erzurum Bölge Müdür Vekili Hüseyin Yahya Şekerci, KYK İl Müdürü Müseyip Aslanbenzer ile bazı daire amirleri yaptı. Karaçanta ve beraberindekiler sergiyi gezerek Şekerci’den sergiye ilişkin bilgi aldı.

Karaçanta, serginin açılışı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye’nin zaman zaman sıkıntılı dönemler atlattığını ifade eden Karaçanta, “Türk milleti Osmanlı’dan beri bir sürü badireler atlattı ama bunların hepsinin uhdesinden geldi. Eğer konu devletse, konu vatansa gerisi teferruattır.” dedi.

Karaçanta, sözlerine şöyle devam etti:

“15 Temmuz akşamı da biz aynı şeyi yaşadık ve bu millet o üstün cesaret örneğini bir kez daha gösterdi. Dünyanın hiçbir yerinde olmayacak şekilde tanka, topa, mermiye karşı can siper giden bir insan topluluğu dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Bu ancak nezih Türk milletinde vardır, Allah bu milleti var etsin ve Türk milletine böyle bir şeyi bir daha yaşatmasın. Biz bugün burada geziyoruz, sohbet ediyoruz ama vatan hainleri olan o şeref yoksunu insanlar Türk adaleti önünde hesap verecekler ve Türk milleti onları asla affetmeyecek.”

Serginin bir yıl önceki olayları tekrar hatırlattığını aktaran Karaçanta, “Sergi çok güzel, arkadaşların emeğine, yüreğine sağlık. Gerçekten çok önemli fotoğraflar var. Bu fotoğrafları görünce bize o anı, yani 1 yıl önceyi yeniden yaşattılar. 15 Temmuz’u fotoğraflarla da olsa anma programlarıyla da olsa unutmayacağız, unutturmayacağız. Dünya burada yapılanları görmeli, bilmeli.” diye konuştu.

AA Bölge Müdür Vekili Şekerci de Anadolu Ajansının, 15 Temmuz’u unutturmamak için Türkiye’nin 81 ilinde ve yurt dışındaki pek çok noktada benzer sergiler açtığını anlatarak, “Ben bu anlamda böyle bir koordinasyon içerisinde beraber çalışma imkanını bize tanıdıkları için Kars Valiliğine, Kars Belediyesine ve özellikle Kredi Yurtlar Kurumu yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. 15 Temmuz aslında bir milletin dirilişinin tankla, topla, silahla sindirilemeyeceğini gösteren bir hadisedir. Allah memleketimizi böyle acılarla karşılaştırmasın, Allah hainlere fırsat vermesin.” ifadesini kullandı.

KYK İl Müdürü Arslanbenzer ise Anadolu Ajansının Türkiye genelinde 15 Temmuz’da ve akabinde çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi açtıklarını ifade ederek, “Bu fotoğraflar o anları bize yeniden yaşattı. Biz de bu duyguyu Kars halkıyla paylaşmak istedik. Bu fotoğrafları çeken, bize ulaştıran Anadolu Ajansına ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyorum.” dedi.

Sergi, iki gün boyunca gezilebilecek.

AA