ABD, Süleymani’nin Halep’te görülmesini BMGK’ya taşıyacak

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, “Kudüs Kuvvetleri’nin Komutanı Süleymani’nin Halep’te görülmesinin BMGK’nın önüne çıkmasını tamamen bekliyoruz” dedi.

Eklenme: 20 Aralık 2016 - 08:44 / Son Güncelleme: 20 Aralık 2016 - 8:44 / Editör: Ömer Faruk Orkçu

WASHINGTON- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Kudüs Kuvvetleri’nin Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin Halep’te görülmesinin üzerine konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) taşıyacaklarını söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında bir soru üzerine, Devrim Muhafızları Ordusu’nun yurt dışındaki askeri ve istihbari faaliyetlerini yürüten Süleymani’nin Halep’te görülmesine ilişkin konuştu.

Kirby, “Konuya ilişkin olarak kaygılarımızı nasıl göstereceğimizi BMGK’da müttefiklerimize danışmayı düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

İran’ın bir seçim yapması gerektiğini dile getiren Kirby, “Suriye gibi sorunun çözümünde olumlu bir rol mü üstlenecek ya da sorunu devam mı ettirecek?” diye konuştu.

Kirby, şunları kaydetti:

“Yolculuk yapması ihlaldir. Süleymani bu listeye eklenmiş bir kişidir. Yolculuk yapma engeline herhangi bir istisna verilmedi ve BMGK 2231’i ihlal ediyor. Konunun BMGK’nın önüne çıkmasını tamamen bekliyoruz.”

İran’da rejimin kontrolündeki medyada Süleymani’nin Halep’te çekilen güncel fotoğrafları yayınlanmıştı. Rejim yanlısı yabancı teröristlerin, kuşatmadakileri tahliye eden konvoya saldırdığı anların, Süleymani’nin Halep’te bulunduğu vakte denk gelmesi dikkati çekmişti.

AA