ABD’den Goldman Sachs’a 5 milyar dolar ceza

ABD Adalet Bakanlığı, mortgage faaliyetlerindeki usulsüzlük nedeniyle uluslararası yatırım bankasının 5,06 milyar dolar para cezası ödemeyi kabul ettiğini bildirdi.WASHINGTON 12 Nisan 2016 – Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, finans krizi döneminde mortgage faaliyetlerindeki usulsüzlüklerden dolayı 5 milyar dolardan fazla para cezası ödemeyi kabul etti. ABD Adalet Bakanlığı ile banka arasında yeni yılın başından itibaren yapılan […]

Eklenme: 12 Nisan 2016 - 09:20 / Son Güncelleme: 30 Nisan 2016 - 13:40 / Editör: BIK

ABD Adalet Bakanlığı, mortgage faaliyetlerindeki usulsüzlük nedeniyle uluslararası yatırım bankasının 5,06 milyar dolar para cezası ödemeyi kabul ettiğini bildirdi.WASHINGTON 12 Nisan 2016 – Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, finans krizi döneminde mortgage faaliyetlerindeki usulsüzlüklerden dolayı 5 milyar dolardan fazla para cezası ödemeyi kabul etti.

ABD Adalet Bakanlığı ile banka arasında yeni yılın başından itibaren yapılan görüşmelerde sonuca gidildi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Goldman Sachs, 2007 ile 2009 yılları ipotekli menkul kıymetlerin ihracı, pazarlaması ve satışı konularında yaptığı ihlallerden dolayı 2 milyar 385 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Açıklamada ayrıca bankanın, ihlallerden etkilenen tüketicilere 1 milyar 800 milyon dolar “rahatlama sağlamayı”, Ulusal Kredi İdaresi Birliği, Chicago ve Seattle Federal Konut Bankalarının da aralarında bulunduğu federal ve eyalet kuruluşlarına da 875 milyon dolar ödemeyi kabullendiği bilgisi verildi.

Bakanlık, daha önce konut kredilerindeki usulsüzlükler nedeniyle Bank of America’ya 16,6 milyar dolar, Citigroup’a 7 milyar dolar ve JPMorgan Chase’e ise 13 milyar dolar ceza vermişti.

Muhabir: Erkan Avcı
Anadolu Ajansı , bik.gov.tr

AMT