Acı dolu ibretlik öyküsü

10 inek parasına zorla evlendirilen çocuk gelinin acı dolu ibretlik öyküsü.

Eklenme: 25 Kasım 2016 - 10:01 / Son Güncelleme: 25 Kasım 2016 - 10:01 / Editör: Büşra Kılıç

Fatma GÖKSU- Anadolu’da Bugün Gazetesi- Küçük yaşta evlendirilerek hayatı karartılan kızlardan biri olan iki çocuk annesi talihsiz N.G., eşinden gördüğü şiddet ve işkenceyi utanarak hatta ağlayarak anlattı. N.G. Dünya kadına şiddetle mücadele gününde kadınlara karşı yapılan eziyetin son bulmasını istedi. Talihsiz kadının röportajın yapıldığı günün sabahında yediği dayağın izleri yine yüzündeydi.

Bugün 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü. Türkiye’de her gün onlarca kadın şiddete maruz kalıyor. Kimisi eşinden, kimisi anne babasından kimisi de çocukları tarafından şiddet görüyor. Her üç evlilikten birinin çocuk gelin olduğu ülkemizde 15 yaşında aile baskısıyla evlendirilip ve her gün şiddet gören 40 yaşındaki N. G. de bunlardan sadece birisi. Eşinin kendisini dövmesi için ortada bir sebep olmadığını dile getiren N.G. çocukları için boşanamadığını el âlem ne der diyerek hayatını sürdürdüğünü anlattı.

10 İNEK PARASINA HAYALLERİ VE HAYATI KARARDI

Mardinli ve 2 erkek çocuğu olan, çocuk yaşta evlendirilen N.G. acılarla geçen hayatını ağlayarak anlattı. Çocukların okumasını söyleyerek zorla evlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan N.G., çocukların yerinin annelerinin yanı ve okullar olduğunu dile getirdi. Okuyup doktor olmak isteyen fakat ‘kızlar okumaz’ denilip zorla istemediği ve görmediği bir adamla görücü uslu 15 yaşında 10 inek parası alınarak evlendirilen N.G. hayallerini söyleyerek, “Babam beni adet, töredir diyerek başlık parası aldığı yüzünü evlendiğim gün gördüğüm bir adamla evlendirdi, hayatımı kararttı. Hayallerim vardı benim okumak istiyordum. Köyde birini sevmiştim ilerde onunla evlenmek isterdim o hala kalbimdedir. Babam, hayallerimi söndürdü” ifadelerini kullandı.

TÖRE KURBANI ŞİDDET MADURU OLDU

Kumar oynayıp, alkol alıp eve gelen ve kendisine işkence yapan kocasını duygu dolu anlar yaşayarak anlatan N.G., “Eşim 10 yıldır çalışmıyor, ben evlere temizliğe gidiyorum. Kazandığım parayı elimden alıp at yarışı oynar, kumar oynar, içer eve gelir ve beni döver. Kerpeten ile kolumu çekiştirdi, sırtımda ve kolumda sigara söndürdü, kirpiklerimi çekiştirdi. Bunları yaparken büyük zevk aldığını söylüyor. Onun beni neden dövdüğünü hiç bilmem zaten onun beni dövmesi için bir sebebe ihtiyaç yok” şeklinde konuştu. N.G “Hatta bu sabah bile çayı sofraya geç getirdiğim için dayak yedim yüzümdeki morlukların nedeni budur” dedi.

KAÇMAK İSTEDİ BU SEFER KOLU KIRILDI

Bundan 3 yıl önce eşinin işkencelerine dayanamayıp kaçmak isterken merdivenlerden düşüp kolunun kırıldığını söyleyen N.G., “Bir gün yine sarhoş vaziyette eve geldi. Kavga çıkardı dövmeye başladı. Çocuklarımın gözü önünde dayak yiyor olmam daha çok utandırıyordu beni. Eziyetlerine dayanamayıp kaçmak isterden merdivenden düşüp kolumu kırdım” dedi.

ÇOCUKLARIM KURTULSUN BEN DE BOŞANIRIM

Bazı geceler dayak yiyip sokağa atılan N.G. komşularının evinde de kaldığını dile getirdi. Çocukları babasız kalmasın millet ne der diye boşanamayan N.G. çektiği zulmü anlatamaya devam etti, “Bir gün yine çok kötü dövmüştü beni kış günüydü sokağa attı kanlar içinde sokakta bir başıma kaldım. Kavga seslerini duyan yardımsever komşularım evlerine aldı bazı geceler onlarda kalmak zorunda kaldım. Komşularım dayak yediğimi hep biliyordu fakat onların da yapabilecek bir şeyleri yoktu. Bir kez dayanamayıp karakola gittim şikâyet ettim. Kocamın akrabaları geldi bu senin ve çocukların için iyi olmaz diye beni tehdit etti, şikâyetimi geri çektim. Çocuklarım evlensinler bu adama daha fazla katlanmak istemiyorum, boşanırım” diye konuştu.