Acılara ‘Diren’di yuvasına kavuştu

İzmir’de bacakları asitle yakılıp, kulakları kesilerek işkence edilen “Diren” köpek, üç ay boyunca tedavi gördüğü klinikten çıkarıldı. Onu evine alan kişi ise onu ölmek üzereyken kurtaran Dilara Yıldızlar oldu. Diren şimdi evinde çok mutlu

Eklenme: 13 Nisan 2018 - 09:16 / Son Güncelleme: 13 Nisan 2018 - 9:16 / Editör: Büşra Kılıç

E. Çağla GENİŞ- İlkses Gazetesi- Fiziksel şiddetten yeni kurtarılan hayvanların ihtiyacı olan en önemli şey güvenli bir yuva. Sonra da insanlara güvenebilmesi atlatması gereken psikolojik süreç. Ancak en büyük sorun şiddet görmüş ve kurtarılmış bir köpeğe sevgi dolu sıcak bir yuva bulabilmek. Kemalpaşa’da ormanlık alanda kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından işkence gören köpek, yaklaşık 10 gün boyunca acı içinde kurtarılmayı bekledi. Hayvansever Dilara Yıldızlar, köpeğin acı çığlıklarını duyan vatandaşların ihbarı üzerine hemen verilen adrese gitti. Onu bulduğunda 3 bacağı asitle yakılmış, bir kulağı tamamen, diğeri ise yarısına kadar kesilmişti. İçler acısı halde olan ve hayatta kalmasına mucize gözüyle bakılan köpek, uyutularak bölgeden alındı ve gece yarısı Veteriner Polikliniği’ne getirildi. Hemen ameliyata alınan köpeğe “Diren” ismi verildi.

EVİNDE ÇOK MUTLU

Diren, 3 ay boyunca klinikte tedavi gördü. Üç bacağı ampute edildi. İlk protez denemesi uyum sağlayamadığı için başarısız oldu. Onun yerine ön iki bacağına destek olması amacıyla tekerlekli sandalye kullanacak. Arka bacağı için ise kalıcı protez yapılıyor. Klinikteki tedavisi bittiğinde onu evine alan kişi ise onu ölmek üzereyken kurtaran Dilara Yıldızlar oldu. O, yardıma muhtaç hayvanların iyilik meleği. Evinde sokaktan kurtarılmış ve sahiplendirilmeyi bekleyen çok sayıda köpek kalıyor. Yıldızlar, Diren için diktiği gelinliği andıran bir köpek giysisiyle onu klinikten çıkararak evine götürdü. Diren, şimdi evinde çok mutlu. Bundan sonra aynı evi paylaşacağı Muffin adında bir arkadaşı var. Ayrıca kendi gibi işkence görmüş ya da ölüme terk edilmiş halde bulunan ve sahiplenilmeyi bekleyen dostları.

“KALABALIK BİR AİLE OLACAĞIZ”

Üç ay boyunca klinikte tedavi gören Diren’i eve getirdiği için çok mutlu olduğunu söyleyen Dilara Yıldızlar, duygularını şöyle aktardı: “Evde 2 yıldır baktığım Muffin isminde bir köpeğim var. Onu da sokakta zor durumda bulup sahiplenmiştim. Muffin dışında burada geçici kalan ve sahiplenilmeyi bekleyen köpeklerimiz de var. Ayrıca iki çocuk annesiyim. Kalabalık bir aile olacağız. Zamanla Diren’in hepsiyle anlaşacağını düşünüyorum. Benim için önemli olan Diren’in mutlu olması. Diren kamuoyu vicdanına çok dokundu. Diren’i sevenler de onu hiç yalnız bırakmadı. Hediyeler, oyuncaklar getirdiler. Şu anda ön iki bacağı için kullanabileceğimiz bir tekerlekli sandalyesi var. Arka bacağı için kalıcı protez yapılacak. Diren illaki bir şekilde yürütecek. Ama benim için önemli olan yanımda olması” dedi.

“HAYIR UYUTMAYACAĞIM”

Diren’i ölmek üzereyken ormanlık alanda bulduğunda yürek burkan bir halde olduğunu ve o halini hiç unutamadığını dile getiren Yıldızlar, “Normalde kan gördüğümde bakamam. Diren’i o halde gördüğümde bayılacağım sandım. Ama bir şey yapmam gerekiyordu. Bana ihtiyacı vardı. O an onun için olduğumdan daha güçlü durdum. Yanımda bir veteriner vardı o gün. Çaresizce, ‘Uyutalım’ dedi. Ama Diren o halde bile bize sürekli kuyruk sallıyordu. O an, ‘Hayır uyutmayacağız’ dedim. Veterinerimiz Burak Bey’in işinde çok iyi olduğunu biliyordum. Hemen veterine getirdik ve tedavisine başlandı. Tedavi sürecinde Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayvanseverler Derneği (ÇESAL) bize çok destek oldu. Diren’in tedavisi için bağış kampanyaları başlattı. Onlara çok teşekkür ediyorum. Onlar el vermeseydi işimiz çok zordu” ifadelerini kullandı.

“DİREN’İ MUTLAKA YÜRÜTECEĞİZ”

Diren’i tedavi eden  Ali Burak Kaplan ise, şu bilgileri verdi: “Ameliyatla üç bacağını ampute ettik. Sonra takiplerini yaptık. Böbreklerinde ufak bir problemi vardı. Onun için tedavi gördü. Takviye ilaçlar kullandı, özel bir mama seçildi onun için. Hala da onu kullanmaya devam ediyor. Şu an sağlığı gayet yerinde. İlk gelen protezlere uyum sağlayamadığı için ikinci bir protez firması ile anlaştık. İlk protez firması bize tekerlekli sandalye gönderdi. O tekerlekli sandalye ile ön iki bacağa destek olmaya çalışıyoruz. Arka bacağı için ise kalıcı protez yapılıyor. Protez geldiğinde uygulayacağız. Diren’i mutlaka yürüteceğiz.”