Adana basınına İŞKUR desteği

İŞKUR Adana il Müdürlüğü, Basın İlan Kurumu işbirliği ile Adana’da basın işletmelerine yönelik teşviklerle ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Eklenme: 19 Eylül 2018 - 19:41 / Son Güncelleme: 19 Eylül 2018 - 19:44 / Editör: Mevlüt Çiftçi
Fotoğraftakiler soldan-sağa: BİK Şube Müdürü Mehmet Feramuz Ayan, İŞKUR Adana İl Müdürü Ahmet Karaveli, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir

İŞKUR’un basın kuruluşlarına yönelik sağladığı yardımlarla ilgili bilgilendirme toplantısı, 18 Eylül Salı günü Adana’nın Çukurova ilçesinde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İŞKUR Adana İl Müdürü Ahmet Karaveli, istihdama yönelik yaptıkları büyük hamlelerle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla başlayan Milli İstihdam Seferberliği konusunda ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Yıl içinde çeşitli alanlarda gerçekleştirilen mesleki eğitim kurslarıyla 2 bin 470 kişiye meslek kazandırdıklarına vurgu yapan Karaveli, “İşbaşı eğitim programlarıyla 6 bin 585 kişinin deneyim kazanarak işgücü piyasasında yer edinmesini sağladık. Kendinde girişimci ruh gören 674 vatandaşımızın iş kurma hayaline girişimcilik eğitimi vererek destek olduk. Dezavantajlı durumda olan 7 bin 409 vatandaşımızı Toplum Yararına Program kapsamında geçici süreli olarak kamu kurumlarında istihdam ettik” dedi.

İŞKUR Adana İl Müdürlüğü olarak bir önceki yıla göre yüzde 105 artışla 22 bin 767 kişiyi işe yerleştirdiklerini ifade eden Karaveli, 101 bin 394 iş arayanla birebir görüşüldüğünü, 11 bin 234 iş yerinin ve 422 eğitim kurumunun ziyaret edildiğini, böylece olaya katkısı olacak herkesin azimle çalışmasını sağladıklarını dile getirdi.

Karaveli’nin konuşmasının ardından söz alan Basın İlan Kurumu Adana Şube Müdürü Mehmet Feramuz Ayan ise mümkün olduğunca medya sektörüne destek olmaya çalıştıklarını vurgulayarak, bundan sonra da bu tip bilgilendirme toplantılarının sürdürüleceğini söyledi.

Son olarak söz alan Basın İlan Kurumu Proje Geliştirme Grubu Koordinatörü Cenk Koray Doğan, Kurum olarak basının yapısal sorunlarına çözüm sunduklarını ve dijital dönüşümü sağlamak için birçok proje gerçekleştirdiklerini vurgulayarak Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programını tanıtan bir sunum yaptı. Doğan sunumunda, “Devletimizin istihdama yönelik teşvik ve imkânlarının faaliyete geçirilmesi amacına yönelik olarak Basın İlan Kurumu ve İŞKUR işbirliğinde gerçekleştirilen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı, dünyada bilgi teknolojilerinde yaşanan değişim ve dönüşümün gerekliliği konusunda, nitelikli insan kaynağı oluşturmak, yeni nesil gazeteci yetiştirmek amacıyla başlatılmıştır” dedi.

Doğan konuşmasını “Program, basın sektöründe çalışan personelin niteliğini artırırken, İŞKUR’un programa verdiği destek, gazetelerin personel gideri yükünü 9 ay boyunca hafifletmiştir” diyerek tamamladı.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ve ildeki diğer basın kuruluşları temsilcilerinin katıldığı toplantı, İŞKUR Adana İl Müdürlüğü tarafından basın çalışanlarına yönelik destek ve teşviklerin yer aldığı bir bilgilendirme sunumu ile sona erdi.