Adana’da Yeni Nesil Gazeteciler mezun oldu

Basın İlan Kurumu Adana Şube Müdürlüğü, İŞKUR Adana İl Müdürlüğü ve Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programını bitiren öğrencilere yapılan törenle sertifikaları verildi.

Eklenme: 5 Aralık 2018 - 18:59 / Son Güncelleme: 10 Aralık 2018 - 14:24 / Editör: Arzu CİHANGİR

Adana’da düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına katılarak eğitimlerini tamamlayan 24 kursiyer, yapılan bir törenle sertifikalarını aldı. Çukurova Kalkınma Ajansı Eğitim Salonu’nda saat 14.00’te başlayan törene Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Çubukçu, BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, BİK Adana Şube Müdürü M. Feramuz Ayan, İŞKUR Adana İl Müdürü Ahmet Karaveli, kursiyerler ve gazeteciler katıldı.

BİK Adana Şube Müdürü M. Feramuz Ayan konuşmasında, katılımcıların medya tarihi, istihbarat haberciliği, kültür sanat haberciliği, televizyon haberciliği, politika haberciliği, röportaj teknikleri, ajans haberciliği, haber fotoğrafçılığı, basın hukuku, görsel habercilik, spor muhabirliği, televizyon spikerliği, dijital habercilik, medya ve etik, haber toplama ve yazma gibi konularda sektör profesyonellerinden eğitim aldığını belirtti.

Adana İş-Kur İl Müdürü Ahmet Karaveli de Basın İlan Kurumu ile birlikte geleceğin gazetecilerinin hem yetiştirilmesi hem de istihdam sağlanması amacıyla program düzenlendiğini ve 24 genç gazeteci adayının sertifika almaya hak kazandığını kaydetti.

BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam ise törende yaptığı konuşmada Adana’da başlatılan, üç haftanın ardından biten yeni nesil gazetecilik eğitimi ve bu gazetecilerin istihdamı programının başta İstanbul olmak üzere diğer illerde de başladığını, bu programlarla BİK’in yazılı basına ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü kazandırmayı hedeflediğini söyledi.

Törene katılan isimlerden Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Çubukçu da gazeteci adaylarının sahada çalışan gazetecilerden ve akademisyenlerden eğitim alması ve bu eğitim sonunda da istihdam ediliyor olmalarının çok önemli bir adım olduğunu, bir yıl önce bu programın temelleri atıldığında bir hayal olduğunu ancak şimdi gerçeğe dönüştürüldüğünü söyledi.

Sertifikalarını alan kursiyerlerin tamamı, İŞKUR’un İşbaşı Eğitim Programı kapsamında, Adana’da yer alan basın işletmelerinde çalışma imkânı bulacak.