Ahilik geleneğine bağlı bir meydan

Ankara Halı Kilim İmalatçıları İkinci El Tekstil Ürünleri ve Ev Eşyası Satıcıları Odası Başkanı Mükerrem Korkmaz, “Dışarıdan belki bir şer gibi gözükebilir ama İtfaiye Meydanı esnafına bir teneke altın emanet et, bir ay sonra gel o altını saymadan evine götür.”dedi.

Eklenme: 17 Mayıs 2018 - 10:18 / Son Güncelleme: 17 Mayıs 2018 - 10:18 / Editör: Büşra Kılıç

Halil YATAR- Ticari Hayat Gazetesi- Ankara’nın en eski ve köklü meydanlarından olan eski adıyla ‘Hergelen’ şimdiki adıyla İtfaiye Meydanı’nın esnafı ahilik geleneğine bağlı kaldıklarını ve dışarıdan şer bir yer gibi görünse de öyle olmadığını ifade ettiler. Ankara Halı Kilim İmalatçıları İkinci El Tekstil Ürünleri ve Ev Eşyası Satıcıları Odası Başkanı Mükerrem Korkmaz, “Dışarıdan belki bir şer gibi gözükebilir ama İtfaiye Meydanı esnafına bir teneke altın emanet et, bir ay sonra gel o altını saymadan evine götür.” diyerek esnafına olan güvenini vurguladı. Ayrıca bölgenin yıkılacağı dedikodularının asılsın olduğunu ifade eden Korkmaz uzun vadede iyileştirme, düzenleme projesi olacağını belirtti.

“Söylentilere itibar edilmemesi gerekir”

Ankara Halı Kilim İmalatçıları İkinci El Tekstil Ürünleri ve Ev Eşyası Satıcıları Odası Başkanı Mükerrem Korkmaz, “13 Nisan’da İtfaiye Meydanı için Bakanlar Kurulu’ndan acil kamulaştırma kararı çıkmıştı. Fakat bu karar sadece ön tarafta bulunan oteller içindi. Biz bunu Başbakan’a ilettiğimizde altında imzası olmasına rağmen bundan haberi olmadığını söyledi. Bize itfaiye esnafının rahat etmesini söylediler. Böyle bir şey söz konusu bile olamaz dediler. Buralar zamanla bir iyileştirme ve düzenleme projesi içindedir. Ama bunun senelere yayılarak yavaş yavaş olacağını söylediler. Esnaf da bu karışıklıktan rahatsız. Çünkü git gide müşterimiz azaldı. Burası günün şartlarına göre hazırlanıp işletmecilere açılırsa, aynı esnaflar topluluğu burada istihdam edilirse ve aslına uygun restore edilip esnafımıza devredilirse buranın ticareti bozulmadan devam eder. Ama burası dağılırsa 200-300 yıllık Ticaret merkezi olan İtfaiye Meydanı diğer adı ile Hergelen Meydanı dağılır. 200 lira sermaye ile evini, çoluğunu çocuğunu geçindiren var. İtfaiye meydanın yıkılacağı söylentisi esnafı yıpratıyor. Buranın katma değerini düşürüyor. Yatırım yapılması gerekirken, söylenti çıkıyor kimse de yatırım yapmıyor. Söylentilere itibar edilmemesi gerekir. Yıkılacak yönünde kamuoyunun oluşmasından rahatsızız. Böyle bir şey söz konusu değil. Burası muz cumhuriyeti değil. Bunun zamana yayılarak yapılması gerekir.” söyleminde bulundu.

“Devletin bu kişilere sahip çıkması gerekir”

Ankara Halı Kilim İmalatçıları İkinci El Tekstil Ürünleri ve Ev Eşyası Satıcıları Odası Başkanı Mükerrem Korkmaz, “Burada bulunan dükkanların hepsi benim üyem. 300 tane resmi üyemiz var. Sosyal güvencesi ve elinde hiçbir şeyi olmayan esnafımız var. Çünkü bu parayı yatıramıyor. Kazandığı ile ancak çocuklarını geçindiriyor. Tek göz odada yaşayan esnafımız var. Günlük 30-40 TL kazanıp geçiniyorlar. Dükkanı olmayıp eşyasını bizim dükkanımıza bırakan arkadaşlarımız da çoktur. Sermayesi olmayan arkadaşlarımıza biz borçla yardım ederiz. Paramızı kazandığında veriyorlar. Biz bunlara sahip çıkıyoruz. Elimizdeki 10 TL’yi paylaşıyoruz. Devletin bu kişilere sahip çıkması gerekir.” dedi.
“Bu meydana kim gelirse biz karnını doyururuz.” diyen Korkmaz sözlerine şöyle devam etti:
“Ayakkabısından çorabına kadar giydiririz. İtfaiye Meydanı’nın en az üç mecnunu olur. Şu anda bile üç tane mecnunumuz var. Buranın esnafı bu üç mecnunu ve gıyabında gelen Suriyelileri de saymıyoruz, hepsine yardımcı oluyoruz. Mutfağına da yardımcı oluyoruz. Bunları övünmek için söylemiyoruz. Bu yaptıklarımız yaşantımızın bir parçasıdır. Sosyal ve insanlık görevimizdir.”

“İtfaiye esnafı, ahlakın en üstün noktasındadır”

İtfaiye esnafının, ahlakın en üstün noktasında insanlardan oluştuğunu söyleyen Korkmaz, “İnsan değerlerinin en üst noktasından kurulan bir değerler topluluğudur. Dışarıdan belki bir şer gibi gözükebilir ama İtfaiye Meydanı esnafına bir teneke altın emanet et, bir ay sonra gel o altını saymadan evine götür. Ben bu adar iddialıyım esnafım konusunda. Çünkü benim esnafım ahlaklı. Yani burada bir insana laf atıldığında itfaiye meydanı esnafı onun karşısında durur. Burası Kızılay ve Çankaya’dan daha güvenlidir diyebiliriz. İtfaiye meydanı Ankara’nın son esnaf kalesidir. On liraya bu memlekette karnını doyuran insanlarımız var. İtfaiye Meydanını tanımak lazım, buranın insanını tanımak gerekir. Burada maneviyatın her türlüsü mevcuttur.” ifadesine yer verdi.

“Ahilik ile alakası olmayan yöneticilerin bize faydası olmadı”

Son olarak ahlik geleneğine bağlı insanların Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde kendilerini temsil etmesini istediklerini belirten Korkmaz, “İtfaiyenin özü, kültürü yardımlaşmadır. Biz birbirimizle o kadar iç içe geçmişiz ki bu para babaları, patronlar bizim bu bağlılığımızı çözemezler. Bizi dağıtamazlar. Bizi yönetenler, bizden değil. Biz, biz yönetelim diyoruz. Benim özüm bu; beni ben yönetmeliyim. Bizi, para babaları, ağalar, beyler, mafya babaları yönetmesin. Biz burada kendi temsilcimizi seçerek, kendi kendimizi yönetmek istiyoruz. Ahilik ile alakası olmayan yöneticilerin bize hiçbir faydası olmadı olmayacakta. Esnaflık geleneğinde şiddet olmamalı. Sırf ben diğer tarafın listesinde yer aldığım için lince maruz kaldım. Bunu hak edecek bir şey yapmadık biz.” şeklinde konuştu.