“Ahilik kardeşlik yoludur”

Kültür Memur- Sen Antalya Şube Başkanı Esat Esmeray, Ahilik Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, ahilik kurumunun toplumdaki birlik, beraberlik, ve yardımlaşma gibi özellikleri en güzel şekilde hayata geçirerek, toplumsal uzlaşıyı sağladığını belirtti.

Eklenme: 14 Ekim 2016 - 09:27 / Son Güncelleme: 14 Ekim 2016 - 9:27 / Editör: Büşra Kılıç

Murat ESENTEKİN- Gazete Bir Gazetesi(Antalya)- Kültür Memur- Sen Antalya Şube Başkanı Esat Esmeray, Ahilik Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, ahilik kurumunun toplumdaki birlik, beraberlik, ve yardımlaşma gibi özellikleri en güzel şekilde hayata geçirerek, toplumsal uzlaşıyı sağladığını belirtti.
Ahilik kurumunun toplumdaki önemine dikkat çeken Kültür Memur -Sen Antalya Şube Başkanı Esat Esmeray, “Ahilik kurumu, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma gibi özellikleri en güzel şekilde hayata geçirerek, bölge coğrafyası üzerinde farklı medeniyet ve uygarlıkların oluşmasına katkıda bulunur. Toplumsal uzlaşıyı esas alarak Anadolu’ya asırlardır ışık saçan ahilik, ortaya koyduğu prensiplerle de milletimizin bu topraklar üzerinde huzur ve barış içerisinde yaşamasını sağlamıştır. Büyük bilge Ahi Evran’ın ‘elini, belini, dilini, gözünü kapalı; alnını, kalbini, kapını ve sofranı açık tut’ sözü, esnaf ve lonca teşkilatına sürekli ilham vermiştir” diye konuştu.

“ESNAF DENİLİNCE AHİLİK AKLA GELİR”
Müslüman-Türk toplumlarında ahilik kültürünün  ekonomik,sosyal ve kültürel hayatında yüzyıllarca önemli rol oynadığını aktaran Esmeray, “Günümüzde Ahilik esnafa özgü bir kavram olarak algılanmakta Ahilik denilince esnaf,esnaf denilince’de Ahilik akla gelir. Ahilik Arapça’da kardeş anlamına gelir. Ahilik düşüncesinin oluşturulmasında ve geliştirilmesine katkı sağlayan çok sayıda insan vardır. Geçmişten geleceğe bir köprü vazifesi görerek kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin devamı için çıraklar, kalfalar ve ustalar yetiştirerek ahilik kültürümüzü diri tutmak hepimizin vazifesidir. Anadolu ahiliğinin kurucusu gönül adamı Ahi Evran başta olmak üzere, ahirete intikal eden tüm ahileri ve ustaları rahmet ve şükranla anıyoruz” şeklinde konuştu.