Akıllı telefonlar, depremde hayat kurtaracak

Tabi ki şarzı bitmezse…SAKARYA (AA) – Sakarya Üniversitesi (SAÜ) öğrencileri tarafından geliştirilen DASER (Arama Ve Kurtarma Yardım Uygulaması) yazılımı sayesinde akıllı telefonlar, enkazda kalanların konumunu kurtarma ekiplerine bildirecek. SAÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü üyesi öğrenciler, afet durumunda enkazda kalanların kurtarılması amacıyla çalışma başlattı. SAÜ Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi ve […]

Eklenme: 27 Ocak 2015 - 12:34 / Son Güncelleme: 27 Ocak 2015 - 12:34 / Editör: BIK

Tabi ki şarzı bitmezse…SAKARYA (AA) – Sakarya Üniversitesi (SAÜ) öğrencileri tarafından geliştirilen DASER (Arama Ve Kurtarma Yardım Uygulaması) yazılımı sayesinde akıllı telefonlar, enkazda kalanların konumunu kurtarma ekiplerine bildirecek.

SAÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü üyesi öğrenciler, afet durumunda enkazda kalanların kurtarılması amacıyla çalışma başlattı.

SAÜ Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi ve Mühendislik Fakültesinden 3 akademisyenle 1 yıl boyunca Ar-Ge çalışmaları yürüten 25 öğrenci, DASER yazılımını geliştirdi.

DASER, depremi algıladığı anda kurulu olduğu akıllı telefonun “deprem modu”na girmesini sağlıyor. Bu moda giren akıllı cihazlar, GPS sensörlerini kullanarak koordinat bilgilerini wi-fi sinyalleri üzerinden geliştirilen özel protokolle yayınlamaya başlıyor. Böylece enkaz altındaki depremzedelerin koordinat bilgileri yayınlanmış oluyor.

Deprem sonrasında mobil baz istasyonları veya wi-fi sinyali yakalayıcılarıyla enkazdakilerin konumları ve kaç metre derinlikte oldukları tespit edilebiliyor.

Sadece Android telefonlarda kullanılabilecek DASER uygulamasının, ilerleyen dönemlerde İOS ve Windows Phone için de geliştirilmesi düşünülüyor.

Muhabir: Onur Orhan

MFK

i dreamed my wife cheated on me gerarprieto.com reasons women cheat
i had a dream that my boyfriend cheated on me i cheated on my boyfriend now what has my boyfriend cheated on me quiz
marriage affairs survivingediscovery.com will my husband cheat again