‘AKM’nin artık yıkılması gerekir’

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Sanat Yönetmeni Arıkan, “AKM, rüzgar, yağmur, tipi ve karın girip çıktığı bir yer bunun artık yıkılması gerekir” dedi.

Eklenme: 5 Ekim 2016 - 13:16 / Son Güncelleme: 5 Ekim 2016 - 13:16 / Editör: Büşra Kılıç

İSTANBUL- İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, “AKM, rüzgar, yağmur, tipi ve karın girip çıktığı bir yer. Dolayısıyla bunu yeniden boyayıp, makyaj yapıp, yeniden açmak en azından psikolojik olarak bizi rahatlatmaz. Mühendis değilim ama bunun artık yıkılması gerekir” dedi.

Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) son durumuna ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Arıkan, binanın 8 yıldır kapalı olduğunu ifade etti.

Suat Arıkan, opera izleyicisinin yoğunluğu dolayısıyla, AKM açıkken Süreyya Operası sahnesinin de açıldığının altını çizerek, “Biz AKM’de temsil yaparken Süreyya’da da temsil yapıyorduk. Aynı akşam hem burada hem orada temsil vardı. Dışarıda, AKM’de kuyruk olduğunda gururlanıyordum ama çok da aşırı gururlanamıyordum. Çünkü 15 milyonu geçen bir şehirde, bin 200 kişilik salonu doldurmak çok da marifet değil. Büyük ölçekli bir galerisi de vardı. Tüm yapılmamış sergiler, temsiller, sinema salonundaki gösterileri de saydığımız zaman, kaybedilmiş müthiş bir zaman var” diye konuştu.

“Asansörlerini, ısınmasını, soğumasını eleştiriyordum”

AKM’yi hep eleştirdiğini bu nedenle binadan çıkarken çok mutlu olduğunu dile getiren Arıkan şöyle devam etti:

“Asansörlerini, ısınmasını, soğumasını eleştiriyordum. Kışın donuyorduk. Provalar iptal oluyordu. Yazın sınavlarda vantilatör kullanıyorduk çünkü klima işlemiyordu. Asansörler yavaş ve yetersizdi. 15 dakikalık arada, orkestra ve koroyu, kantine çıkarıp, 15 dakika sonra aşağı indirecek asansör sistemi yoktu. Güvenlik çok zayıftı. Taksim gibi bir yerde güvenlik konusunda zafiyetleri olan bir yerdi. Bunları hep eleştiren bir insan olarak, 2008’de çıkarken, 2010’da çok daha iyi bir AKM olacağı için müthiş iyimser bir şekilde ve mutlulukla çıktım. O zaman idareci de bendim.”

AKM’nin arsasının yeterince taban alanına sahip olduğunu belirten Arıkan, bir yarışma açılarak, uygun projenin hayata geçirilmesinin iyi olacağını aktardı.

“Bu yetmez, 3 tane AKM lazım”

Arıkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKM’nin yerine opera binası yapılacağı yönündeki açıklamasına da değinerek, şunları söyledi:

“Bunu duyduğumda son derece mutlu oldum. Sayın Cumhurbaşkanımız opera kelimesini telaffuz ederek, bunu üstüne basa basa söyledi. Bu tabii çok sevindirici bir şey. Çünkü bunun tersini söyleyen çok fazla haber oldu. ‘AVM ya da otel yapılacak’ gibi. Bütün bunları temizleyen, silen bir konuşma oldu. O açıdan da çok umutluyum. Şahsen hem bir sanatçı olarak içine girip sahneye çıkmak isterim hem de bir yönetici olarak. İstanbul kültür hayatının çok önemli bir eksikliği olarak görüyorum, bu binanın hayatımızdan uzaklaşmasını.”

AA