Aksaray’da geçmiş ile gelecek buluşuyor

Ak Parti Aksaray Milletvekilleri Cengiz Aydoğdu ve Mustafa Serdengeçti Aksaray Belediyesi’nin önemli projelerinden olan “Azmi Milli Projesi”ni yerinde incelediler.

Eklenme: 27 Eylül 2016 - 11:04 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 22:49 / Editör: Ferhat Esnek

Milletvekili Aydoğdu, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın proje ile geçmişle geleceği buluşturduğunu belirtti…

Aksaray tarihinin mihenk taşlarından olan Azmi Milli Müzesi’nin bulunduğu alanda çevre düzenlemesi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Aksaray Milletvekilleri Cengiz Aydoğdu ve Mustafa Serdengeçti, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’dan proje hakkında detaylı bilgi alarak açıklamalarda bulundular.

AKSARAY’DA BİR KÜLTÜR ADASI

Tamamen Milletin azmi ile kurulmuş ve olan Cumhuriyet tarihinin ilk modern un fabrikası olma özelliğini taşıyan Azmi Milli Un Fabrikası’nın şimdiki yerinin bir müze olarak kullanıldığını belirten Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, “Azmi Milli Projemizi otopark olarak tamamladıktan sonra üzerinde vatandaşlarımızın, özellikle de çocukların eğlenceli vakit geçirecekleri bir kompleks haline getireceğiz. Bu sebeple de bu alanı bir “Kültür Adası” olarak inşaa edip şehre kazandırmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

proje03

“AKSARAY’IN GERÇEK RUHU: AZMİ MİLLİ”

Projenin uygulandığı alanda incelemelerde bulunan Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu ise Başkan Yazgı’nın proje ile geçmişle geleceği buluşturduğunu belirterek, “Azmi Milli sadece Aksaray için değil türkiye için çok önemli bir mekan. Çünkü Cumhuriyet tarihinin ön sözü niteliğinde bir önemi bulunmakta. O dönemde kurulan ilk şirketlerden. İsmi de çok anlamlı. Milli Azim. Milli Kararlılık. Milletin azmi anlamında. Diyebiliriz ki Aksaray’ın ruhu aslında bu. Aksaray’ın son yüzyıllık bir ruhu Somuncu Baba ve Ulu Cami ise, ruhunun bir başka ayağı da da burasıdır.” diye konuştu.
Başkan Yazgı’ya projeleri konusunda destek verdiklerini ve bundan sonra da vereceklerini belirten Aksaray Milletvekili Mustafa Serdengeçti de yaptığı açıklamada, “Bu projenin en kısa sürede bitmesi için belediye başkanımız Sayın Yazgı bir gayret içerisinde. Ben de bu projelerin şehrimize çok şey kazandıracağına inanıyorum. Kendisine bu konuda destek vereceğiz. İnşaallah Aksaray için hayırlı olacaktır.” dedi.