Aktarlar kışa hazır

Kış mevsiminin soğuk geçmesi nedeniyle nezle ve grip hastalıklarına yakalanan ve yakalanmaktan korkan vatandaşlar, alternatif tıp çözümleri sunan aktarların yolunu tuttu.  

Eklenme: 11 Ekim 2017 - 09:30 / Son Güncelleme: 11 Ekim 2017 - 9:30 / Editör: Büşra Kılıç

Timuçin KILIÇ- Ses Gazetesi- Nazilli’nin 10 yıllık aktarı 35 yaşındaki Ahmet Aksu, kış aylarının gelmesiyle birlikte yaşanan gribal enfeksiyonlardan kurtulmanın en etkili çözümünün, ıhlamur, ada çayı ve zencefil gibi şifalı bitkilerin tüketilmesi olduğunu belirtti.

“FAZLA TÜKETİM ZEHİRLENMEYE NEDEN OLUR”

Aktardan bilinçsizce alınarak içilen çayların vücuda zarar vereceğini kaydeden Aksu, doktor veya bilen bir kişi tavsiyesi ile ürünlerin tüketilmesi gerektiğini dile getirdi. Aksu, “Ihlamur, ada çayı, zencefil, tarçın, havlıcan, papatya gibi bitkilerin çaylarını yaparak kış aylarında soğuk algınlığından kurtulabilirsiniz. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılan ürünlerin, çok aşırıya kaçmadan ve bir bilen kişi tarafından bilgi alınarak tüketilmesinde fayda var. Bu durumu ilaçlar gibi düşünün. Kafamıza göre kullandığımız her ilaç nasıl ki vücudumuza zarar veriyorsa, kafamıza göre kullandığımız her ot da vücuda zarar verir. Ama bu zencefil, havlıcan, tarçın, ıhlamur, papatya gibi bitkiler masum otlardır. Sizlere zarar vermezler, rahatlıkla tüketilebilir” diye konuştu.

 “BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR” 

Kış aylarında bağışıklık sisteminin daha güçlü olması için tavsiyelerde bulunan Aksu, “Vücudun direncini arttırmak, soğuk algınlığından korunmak için zencefil veya kekik gibi bitkilerden bir bardak kullanmak zarar vermez. Bağışıklığı güçlendiriyor” ifadelerini kullandı.