Al sana parasız eğitim

Yasağa rağmen okullarda öğrenci velilerinden A4 kağıdı, pul parası, özel güvenlik maaşı, temizlik, katkı payı bedeli, test kitabı ya da yardımcı ders kitabı parası toplanıyor.

Eklenme: 3 Ekim 2016 - 09:47 / Son Güncelleme: 3 Ekim 2016 - 9:47 / Editör: Büşra Kılıç

Fahiş fiyata kitap

Şükrü AĞIRMAN- Akdeniz Manşet Gazetesi(Antalya)-  Eğitimde ders kitaplarını devlet ücretsiz dağıtıyor. Devletin kitap satışını yasaklamasına rağmen bazı öğretmenler Antalya’da öğrencilere fahiş fiyata belirli bir yayınevinden test kitabı ve yardımcı ders kitabı satın aldırıyor. Bazı öğretmenlerse bu kitapları sınıfa getirip satıyor. Öğrencileri de “Bu satın aldığınız kitapları okula getirmeyin, evde ödev yapacaksınız. Müfettiş gelirse, ‘kitap almadık’ diyeceksiniz” diye tembihliyor. Test kitapları ve yardımcı ders kitapları için 110 liraya kadar bedel biçiliyor.

Ahlaksızca bir teklif

Milli Eğitim Müdürlüğü ise bu yaşananlara adeta seyirci kalıyor. Okul yönetimleri “Hademe yok” diyerek öğrenci velilerinin dönüşümlü olarak okulu ve sınıfları temizlemesini, yıkamasını istiyor. Örneğin Kepez ilçesinde öğretmenler velilere, “Para verirseniz okul kapısında bulunsun diye özel güvenlik tutacağız, çünkü devlet bunun parasını karşılamıyor, bize sadece elektrik ve su parası bedelini veriyor” diyor ya da “Para verirseniz öğrencinizi iyi bir sınıfa alırız. Orada da daha iyi eğitim görür” teklifinde bulunuyor.