Almanya Büyükelçimizi istişare için çağırdık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararının Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyeceğini belirterek, “Döndükten sonra oturacağız, bunların değerlendirmesini yapacağız, nasıl bir adım atarız bunları konuşacağız ve ondan sonra da bizim asıl atmamız gereken adımları atacağız. İlk adımımız büyükelçiyi istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çağırmak ve büyükelçiyi Türkiye’ye çağırıyoruz” dedi. Erdoğan, resmi ziyaret […]

Eklenme: 2 Haziran 2016 - 16:16 / Son Güncelleme: 3 Haziran 2016 - 8:27 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak ortak basın toplantısı düzenledi. ( Kayhan Özer - Anadolu Ajansı )

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararının Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyeceğini belirterek, “Döndükten sonra oturacağız, bunların değerlendirmesini yapacağız, nasıl bir adım atarız bunları konuşacağız ve ondan sonra da bizim asıl atmamız gereken adımları atacağız. İlk adımımız büyükelçiyi istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çağırmak ve büyükelçiyi Türkiye’ye çağırıyoruz” dedi.

Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu Kenya’da, Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bahçesinde düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararıyla ilgili soru üzerine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile konuyla ilgili telefon görüşmesi yaptığını belirtti. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu telefon görüşmemin neticesinde ortak kanaatimiz, ilk adımımız bir defa büyükelçiyi istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çağırmak, büyükelçiyi Türkiye’ye çağırıyoruz. Tabii ki şu anda Alman Parlamentosu’nun almış olduğu bu karar, aslında Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyecek olan bir karardır. Döndükten sonra oturacağız, bunların değerlendirmesini yapacağız, nasıl bir adım atarız bunları konuşacağız ve ondan sonra da asıl atmamız gereken adımları atacağız. Büyükelçinin gelişi ve Alman Parlamentosu’ndaki bu metinlerin değerlendirilmesi, gidene kadar Dışişleri’ndeki arkadaşlarımız bunları yapacaklar ve ondan sonra nihai kararımızı vereceğiz.”

Türkiye’ye gelen sığınmacılar

Bir gazetecinin “Türkiye’ye Somali’den gelen mültecilerin yeniden yerleştirilmesine ilişkin yapılacak çalışmalarda Türkiye’nin katkısı ne olacaktır?” sorusu üzerine Erdoğan, Türkiye’ye ağırlıklı olarak Suriye ve Irak’tan mülteci geldiğini söyledi.

Türkiye’nin Suriye’den 2 milyon 700 bin, Irak’tan da 300 bin sığınmacıya kapılarını açtığını dile getirerek, “Somali’den bize daha çok eğitim öğretim için gelenler var, bunun dışında gelenlerin sayısı çok fazla değil, ama oradan gelecekler noktasında, Suriye ve Irak için 3 milyonu şu anda misafir eden bir Türkiye, oradan gelecek az sayıda mülteciye kapısını zaten kapatmaz.” diye konuştu.

Münbiç’e yönelik operasyon

Erdoğan, bir gazetecinin, ABD destekli “Suriye Demokratik Güçleri”nin, Münbiç’e yönelik operasyona başladığı yönünde haberlerin olduğunu belirtmesi üzerine, şunları kaydetti:

“Benim şu ana kadar edindiğim bilgi ve Sayın Obama, askeri yetkililerle yaptığımız görüşmeler, istihbarat örgütlerimizle yaptığımız görüşmelerde, bu söylenen ve sizin de sorduğunuz bilgiler, doğru bilgiler değil. Bir defa şu anda Suriye Demokratik Güçleri olarak ifade edilen bu güçlerin içerisinde yaklaşık 450 kadar YPG var, bunun dışında 2 bin 500 civarında Araplardan var. Toplamda yaklaşık 3 bin kişi bu operasyonun içinde yer alıyor. Söylenen de şudur: ‘YPG, Münbiç’te daha çok lojistik bir güç teşkil edecek, asıl gücü Araplar oluşturacak.’ Söylenen bize bu olmuştur. Biz bu süreç içerisinde de ne yapıldığını, ne edildiğini zaten kendi istihbarat ağımızla ve komuta kademeleriyle takip ediyoruz, göreceğiz.”