Almanya’ya gerekli karşılık verilecek

Başbakan Binali Yıldırım, “(Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı) Kararın arka planına bakılacak ve gerekli karşılık verilecek. Almanya ve Türkiye çok önemli iki müttefik. Bu ve buna benzer kararlarla birlikte birdenbire Almanya ile ilişkilerimizin tamamen kötüleşmesini kimse beklememeli” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu. Yıldırım, dün katıldığı partisinin il başkanları toplantısında […]

Eklenme: 3 Haziran 2016 - 09:55 / Son Güncelleme: 3 Haziran 2016 - 10:00 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı Şeref Salonu'nda basın açıklaması yaptı. ( Murat Kula - Anadolu Ajansı )

Başbakan Binali Yıldırım, “(Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı) Kararın arka planına bakılacak ve gerekli karşılık verilecek. Almanya ve Türkiye çok önemli iki müttefik. Bu ve buna benzer kararlarla birlikte birdenbire Almanya ile ilişkilerimizin tamamen kötüleşmesini kimse beklememeli” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu. Yıldırım, dün katıldığı partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmanın basın organlarında çarpıtıldığını belirterek, bu konuya açıklık getirmek istediğini söyledi.

Yıldırım, “ ‘Anayasa ne derse desin fiili olarak cumhurbaşkanının siyasi sorumluluğu doğmuştur.’ Orada söylenen şey şudur; her ne kadar Anayasa ‘Cumhurbaşkanı sorumsuzdur’ dese de yapılan anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanının halk tarafından doğrudan seçilmesiyle birlikte doğal olarak siyasi sorumluluğu doğmuştur. Çünkü vatandaş oy verdiği insandan hesap sorar. Siyasetin özü ve esası budur. Bu gerçekliği anayasayla düzeltme ihtiyacı vardır. Aksi halde burada sürekli bir tartışma alanı devam edecektir. Söylediğim budur. Bazıları bunu ‘anayasayı tanımıyor’ filan diye çarpıtmaya çalışmışlar. Artık bu ucuz medya oyunlarından vazgeçmek lazım” diye konuştu.

Alman Parlemantosu’nun çoğunluğunun içine sinmedi

Alman Federal Meclisi’nin Ermeni iddialarına ilişkin kararını da değerlendiren Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Kararın arka planına bakılacak ve gerekli karşılık verilecek. Almanya ve Türkiye çok önemli iki müttefik. Bu ve buna benzer kararlarla birlikte birdenbire Almanya ile ilişkilerimizin tamamen kötüleşmesini kimse beklememeli ancak bunun da şu anlama gelmesini asla kimse düşünmemeli; yani buna tepkisiz kalacağız, bir şey söylemeyeceğiz. Zaten böyle bir şey yok. Parlamentoda üç partinin beraberce çok net tepkileri ortaya kondu.

650 kişilik Alman Parlamentosunda sadece 250 civarında temsilcinin katılmış olması aslında Alman Parlamentosunun çoğunluğunun bu kararı içine sindiremediğini de ortaya koymuştur. Şartlar ne olursa olsun biz dostlarımızla, müttefiklerimizle ilişkilerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ümit ediyoruz ki yanlış hesap Bağdat’a gitmeden geri döner ve aklıselim galip gelir.”

“Ermenistan’ın yanlış işler yaptığını dünya alem biliyor” 

Yıldırım, Ermenilerin Azerbaycan’ın topraklarının yüzde 20’sini işgal ettiğini ve yıllardan beridir de hukuksuz işgalin sürdüğüne dikkati çekti.

Bu konuda önemli çalışmalar yapıldığını ancak bir mesafe katedilemediğini aktaran Yıldırım, “Zaman zaman Ermenistan bu işgalci tutumunu tazeliyor, tekrarlıyor. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde de Azerbaycan ile Ermenistan arasında saldırılar oldu ve bu kez bir şeye şahit olduk ki Azerbaycan, güvenliğini sağlama konusunda, tehditleri bertaraf etme konusunda geçtiğimiz 25 yılda önemli mesafe katetmiş, her bakımdan kendini geliştirmiştir. Bu bölge için, Azerbaycan’ın güvenliği için fevkalade önemli bir gelişmedir. Ermenistan’ın tarih boyunca kışkırtmalarla, birtakım yanlış işler yaptığını dünya alem biliyor” dedi.

Ermeni çetelerinin, geçmişte Türkiye’ye yönelik terör faaliyetlerinin bizzat içinde yer aldığını ve birçok diplomatın hayatına kastettiğini anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

“Bugün örtülü olarak başka yönlerden de terör örgütlerine kucak açtığı artık bir sır değildir. Ermenistan yönetiminin bu aymaz tutumunun bedelini milyonlarca Ermeni izolasyonla, yoksullukla, sıkıntılarla ödemek mecburiyetinde kalmaktadır. Artık bu tutumdan Ermenistan, bu boş hayallerden vazgeçmeli ve bölgede iyi komşuluk ilişkileriyle hem halkının refahı için hem ülkesinin geleceği için daha güzel işler yapmalıdır. Bölge ile ilgili düşüncelerimiz, her zaman bölgenin birlikte kalkınması. Gerek Kafkasya’nın gerek Orta Asya’nın tarih boyunca İpek Yolları üzerinde medeniyetlerin en önemli durak noktası olduğunu ve bu bölgelerin batı ve doğu medeniyetlerinin birleştiği önemli topraklar olduğunu bir kez daha bu vesileyle hatırlatıyoruz.”