Altından klarnet yaptı

Ordu’da mermerden klarnet yapan Ahmet Özdemir’in torunu Erman Özdemir, dedesinin mesleğini sürdürerek, aynı enstrümanı taş ve 24 ayar altından 8 ayda üretmeyi başardı.ORDU – Ordu’da geçen yıl yaşamını yitiren klarnet ustası Ahmet Özdemir’in torunu Erman Özdemir, mermerden klarnet yapan dedesinin mesleğini sürdürerek, aynı enstrümanı taş ve 24 ayar altından 8 ayda imal etti. Altınordu ilçesine […]

Eklenme: 23 Aralık 2015 - 13:02 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 22:52 / Editör: BIK

Ordu’da mermerden klarnet yapan Ahmet Özdemir’in torunu Erman Özdemir, dedesinin mesleğini sürdürerek, aynı enstrümanı taş ve 24 ayar altından 8 ayda üretmeyi başardı.ORDU – Ordu’da geçen yıl yaşamını yitiren klarnet ustası Ahmet Özdemir’in torunu Erman Özdemir, mermerden klarnet yapan dedesinin mesleğini sürdürerek, aynı enstrümanı taş ve 24 ayar altından 8 ayda imal etti.

Altınordu ilçesine bağlı Bayadı Mahallesi’ndeki atölyesinde 2010’da mermerden klarnet yapan Ahmet Özdemir’in torunu Erman Özdemir, dedesinin mesleğini devam ettiriyor.

Yaklaşık 15 metrekarelik barakadan oluşan atölyede abanoz, zeytin, gül ve erik ağaçlarından el yapımı klarnet üreten ve arızalı klarnetlerin tamirini gerçekleştiren Özdemir, dedesinin vefatının ardından taş ve altın kullanarak klarnet yaptı.

Özdemir, AA muhabirine, dedesinin 65 yıl atölyesinde, zor şartlarda klarnet ustalığı yaparak geçimini sağladığını söyledi.

Dedesinin ürettiği klarnetlerin bazı ünlü sanatçılar tarafından halen kullanıldığını belirten Özdemir, “Dedem, en son mermerden yaptığı klarnetiyle gündeme gelmişti” dedi.

Dedesinin yetiştirdiği onlarca çıraktan birinin de kendisi olduğunu dile getiren Özdemir, “Kardeşlerimle bu mesleği devam ettiriyoruz. Dedem, mesleği belli bir yere kadar getirdi, şimdi sıra bizde. Dedemizden aldığımız bu mesleği daha ileriye taşıyacağız” diye konuştu.

Taş klarneti altınla süsledi

Özdemir, taştan yaptıkları klarneti 24 ayar altınla süslediklerini belirtti.

Daha özel kılmak amacıyla klarnetin tuşe kısımlarını 24 ayar saf altın kaplamayla bütünleştirdiklerini bildiren Özdemir, toplam 4 gram altın kullandıklarını ifade etti.

Özdemir, “Bilezik aksamını ise el işlemiyle yaptık. Sonuç itibarıyla ortaya harika bir klarnet çıktı. Dedem mermerden klarnet yapmıştı. Biz de torunları olarak taştan klarnet yapmayı başardık. Dedeme verdiğimiz sözü tutmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı, bik.gov.tr
Muhabir: Hayati Akçay

AMT