Amerika’daki saldırı terör bağlantılı olabilir

ABD Başkanı Obama, Amerika’nın San Bernardino kentinde gerçekleşen silahlı saldırı hakkında, “Saldırı terör bağlantılı olabilir ancak bunu bilmiyoruz” dedi.WASHINGTON (AA / bik.gov.tr) – ABD Başkanı Barack Obama, California eyaletinin San Bernardino kentindeki sosyal hizmetler merkezine düzenlenen saldırının “terör bağlantılı” olabileceğini ancak şu anda bunu kesin olarak bilmediklerini kaydetti. Obama, yardımcısı Joe Biden’ın da aralarında bulunduğu […]

Eklenme: 4 Aralık 2015 - 11:26 / Son Güncelleme: 4 Aralık 2015 - 11:26 / Editör: BIK

ABD Başkanı Obama, Amerika’nın San Bernardino kentinde gerçekleşen silahlı saldırı hakkında, “Saldırı terör bağlantılı olabilir ancak bunu bilmiyoruz” dedi.WASHINGTON (AA / bik.gov.tr) – ABD Başkanı Barack Obama, California eyaletinin San Bernardino kentindeki sosyal hizmetler merkezine düzenlenen saldırının “terör bağlantılı” olabileceğini ancak şu anda bunu kesin olarak bilmediklerini kaydetti.

Obama, yardımcısı Joe Biden’ın da aralarında bulunduğu ulusal güvenlik ekibiyle Oval Ofis’te yaptığı görüşmenin ardından dünkü saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

“Bu terör bağlantılı bir saldırı olabilir ancak bunu bilmiyoruz” diyen Obama, saldırının aynı zamanda iş yeriyle ilgili veya daha karmaşık gerekçesi olabileceğini dile getirdi. Obama, gerçekler ortaya çıkarılıncaya kadar kimsenin herhangi bir hükümde bulunmaması çağrısında bulundu.

Obama, “birçok Amerikalının çok sayıda kişinin ölümüne neden olan silahlı saldırılara ilişkin yapacakları bir şey olmadığına inandığını” ancak herkesin bu konuda sorumluluğu bulunduğunu vurguladı.

Obama, ayrıca, California’daki saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına Beyaz Saray başta olmak üzere ülke genelindeki federal kurumlar ve yurt dışındaki diplomatik temsilciliklerde bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi. Uygulamanın 7 Aralık’a kadar süreceği bildirildi.

Muhabir: Erkan Avcı

AMT