Andız pekmezi köylülerin geçim kaynağı oldu

Antalya’nın Akseki ilçesinde bin 500-2 bin rakımlı dağlardan toplanan andız ağacı kozalakları, zorlu bir işlemden sonra pekmeze dönüşüyor.ANTALYA (AA) – Akseki ilçesinde üretilen andız pekmezi, köylülerin geçim kaynağı oldu. Akseki’de Toros Dağlarında yetişen iğneli andız ağacının olgunlaşmış kozalaklarını toplayan aileler, sonbahar döneminde bu kozalaklardan pekmez üretiyor. Kuyucak Mahallesi’nde pekmez yapan Halil Erdoğan, AA muhabirine yaptığı […]

Eklenme: 27 Eylül 2015 - 12:01 / Son Güncelleme: 27 Eylül 2015 - 12:01 / Editör: BIK

Antalya’nın Akseki ilçesinde bin 500-2 bin rakımlı dağlardan toplanan andız ağacı kozalakları, zorlu bir işlemden sonra pekmeze dönüşüyor.ANTALYA (AA) – Akseki ilçesinde üretilen andız pekmezi, köylülerin geçim kaynağı oldu.

Akseki’de Toros Dağlarında yetişen iğneli andız ağacının olgunlaşmış kozalaklarını toplayan aileler, sonbahar döneminde bu kozalaklardan pekmez üretiyor.

Kuyucak Mahallesi’nde pekmez yapan Halil Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, andız ağaçlarının kozalaklarını topladıklarını ve bunları imece usulü çalışan kadınların el birliğiyle kırarak ıslattığını söyledi.

Şırahanede ıslanan kozalakları daha sonra tavalara aktardıklarını ve 14 saat kaynattıklarını belirten Erdoğan, andız pekmezini bu yöntemle elde ettiklerini bildirdi.

Andız pekmezi yapımının zor ve zahmetli bir iş olduğunu vurgulayan Erdoğan, pekmezi İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde kilogramı 10 liradan satışa sunduklarını ifade etti.

“Andız pekmezi şifa kaynağı”

Andız pekmezinin ham maddesi olan andız kozalaklarını Toros Dağlarında bin 500-2 bin metre rakımlı yerlerden topladıklarını belirten Erdoğan, “Elde ettiğimiz pekmez doğaldır. İçerisinde herhangi bir karışım bulunmamaktadır. Doğal olarak yapılmaktadır. Andız pekmezi romatizmadan şeker hastalığına, idrar yolları iltihabından astıma birçok hastalıkta tedavi edici özelliği vardır. Şifa kaynağıdır” dedi.

Andız pekmezi yaparak aile bütçesine katkı sağlayan Fatma Duran da günde ancak bir iki çuval andız kozalağı toplayabildiğini, çuvalı sırtında taşıyarak köye getirdiğini söyledi.

Sabah saat 05.00’te başlayarak akşam geç saatlere kadar tavalarda pekmez kaynattıklarını belirten Duran, “Bu iş oldukça zahmetli, kozalakları toplamak çok zor. Dağlardan sırtımızda çuvallarla kozalakları taşıyoruz” diye konuştu.

Fatma Duran, 50-60 kilogram andız kozalağından yaklaşık 15 kilogram pekmez elde ettiklerini sözlerine ekledi.

Muhabir: Abdullah Çatlı / Anadolu Ajansı

RE

i cheated on my boyfriend should i tell him has my boyfriend cheated on me quiz help i cheated on my boyfriend
women looking to cheat site my wife cheated on me now what