“Annem ve Babam” belgeseli İstanbul’da gösterildi

Türk kökenli Fransız yönetmen Müret İşitmez’in “Annem ve Babam” belgeseli, Fransa ile Türkiye arasındaki karşılıklı iş gücü anlaşmasının 50. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında izleyiciyle buluştu.Fransa’da geçen ay gösterime giren ve Fransızca adı “Ma mere et mon pere” olan belgesel, Fransız Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluştu. Müret İşitmez’in 1970’li yıllarda Fransa’ya göçen ailesinin hikayesini anlattığı filmin ardından […]

Eklenme: 8 Nisan 2015 - 09:24 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 22:52 / Editör: BIK

Türk kökenli Fransız yönetmen Müret İşitmez’in “Annem ve Babam” belgeseli, Fransa ile Türkiye arasındaki karşılıklı iş gücü anlaşmasının 50. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında izleyiciyle buluştu.Fransa’da geçen ay gösterime giren ve Fransızca adı “Ma mere et mon pere” olan belgesel, Fransız Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluştu.

Müret İşitmez’in 1970’li yıllarda Fransa’ya göçen ailesinin hikayesini anlattığı filmin ardından söyleşi gerçekleştirildi. Burada konuşan İşitmez, Avrupa’ya, özellikle de Almanya’ya göçle ilgili daha önce kurgu filmler yapıldığını belirterek, filminin ise Fransa’ya Türk göçünü ele alan ilk belgesel niteliğinde olduğunu söyledi.

Anne ve babasının göç kararına hep saygı duyduğunu ifade eden İşitmez, filminin daha iyisini bulma umuduyla başka yere gitme cesaretini gösterenlere adandığını vurguladı.

Karşılıklı iş gücü anlaşmasının 50. yıl dönümü

Fransa ile Türkiye arasında 8 Nisan 1965’te imzalanan karşılıklı iş gücü anlaşmasının 50. yıl dönümü vesilesiyle Fransız Göç ve Entegrasyon Bürosu (OFII), Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA), Galatasaray Üniversitesi ve Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliğiyle 7-9 Nisan’da bir dizi etkinlik düzenleniyor.

Bu kapsamda yarın Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach ile Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yurtdışı Vatandaşlar Daire Başkanı İsmail Demiryürek’in de katılacağı konferansta İş Gücü Anlaşması’nın sonuçları, vize politikaları üzerine süregelen tartışmalar ve serbest dolaşım konuları ele alınacak.

Türk göçünün sosyal, mesleki ve coğrafi manzarasının göçmen portreleri aracılığıyla ortaya konulan “Demir Atanlar” sergisi de bugün Fransız Kültür Merkezi’nde açılacak. Sergi, 30 Nisan’a dek Fransız Kültür Merkezi ve OFII’nin Türkiye temsilciliğinde ziyarete açık kalacak.

AA- Tayfun Salcı

MU