Antalya geri dönüşümün merkezi oldu

Turizmin başkenti Antalya, özellikle belediyelerin hayata geçirdiği projeleriyle geri dönüşüme katkı sağlayan iller arasında ilk sırada yer aldı. Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi, ‘Komşukart’, ‘Eko Okullar Çevre Şenliği’ gibi proje ve etkinliklerle özellikle katı atıkların geri dönüşümünü sağlayan belediyeler çevrecilik örneği göstererek ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Eklenme: 22 Kasım 2016 - 09:39 / Son Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 9:39 / Editör: Büşra Kılıç

Akif ARICI- Antalya Hilal Gazetesi- Türkiye’nin 5’inci büyük kenti Antalya, öncülük ettiği turizm ve tarım gibi birçok sektörün yanı sıra geri dönüşüm sektöründe de söz sahibi iller arasında yer aldı. Gerek yerel yönetimler gerekse Sivil Toplum Kuruluşlarının duyarlı davranışları sayesinde, ülke ekonomisine dolaylı katkı sağlayan geri dönüşüm, hızla büyüyen sektör haline geldi. Geri dönüşüm dendiğinde her ne kadar aklımıza sokakta gezen kağıt toplayıcıları gelse de özellikle belediyelerin bu işlemi profesyonel anlamda yürüttükleri fark edilir derecede hissedildi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN DEV PROJE

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kentin çöpünden elektrik üretecek Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi’nin temelini atması kentte geri dönüşüme atılan en büyük adımlardan birisi oldu. 2011 yılında 5 merkez ilçenin ihtiyacına dönük küçük bir tesis olarak planlanan proje, 13 ilçe, 1 milyon 750 bin nüfus ve termal tesisle elektrik üretecek yeni bir projeye çevirdi. Geçmiş ihalede alanda depolanacak atık miktarı yüzde 60 seviyesinde iken şimdi yüzde 15 seviyesine indi. Yani kentin çöpünün yüzde 85’i bertaraf edilip geriye kalan yüzde 15’inin depolanması hedeflendi. Bu iyileştirme ile elde edilecek enerji miktarı da 25 megavattan 45 megavatta yükseldi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tesisi önemini “Bizim için Antalya’nın taşı, toprağı, hatta suyu zaten altın. Şimdi Antalya’nın çöpünü de altın yapıyoruz” diyerek anlatmıştı.

MURATPAŞA ‘KOMŞUKART’LANDI

Muratpaşa Belediyesi’nde çevreye duyarlı projelerin amiral gemisi ise ‘Komşukart’ projesi oldu. Geçen yıl Muratpaşa Belediyesi’nin 56 mahallede başlattığı proje kapsamında, ev çöplerinde yer alan kağıt, plastik, cam ve metallerin biriktirilerek geri dönüşüme kazanması hedeflendi. Vatandaşlara dağıtılan kişiye özel ’komşukart’ ile binalarına gelen ekiplere atıklarını teslim eden vatandaşlara alışveriş merkezlerinde geçerli puanlar yükleniyor. Her 100 puanın 1 TL olarak belirlendiği sistemde, 1 kilo cam atık 4 puan, plastik atık 50 puan, metal 15 puan, kağıt ise 20 puan olarak belirlendi. Haftanın her günü belirli mahallelere giden mobil araçlara atıklarını teslim eden vatandaşlar görevliler tarafından kartlarına eklenen puanlarla alışverişlerini yapmaya başladı. Puan sistemi vatandaşların çevreye ve ülke ekonomisine duyarlılığını sağlamış oldu.

KONYAALTI’NDA EKO-OKULLAR ÇOCUKLARI ÖZENDİRDİ

Konyaaltı Belediyesi ile Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜRÇEV) düzenlediği ‘Eko-Okullar Çevre Şenliği’ ise özellikle ilkokul seviyesindeki öğrencilerin çevreye duyarlılığını pekiştirdi. Her yıl farklı okullarda düzenlenen şenliklere bizzat katılan Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’daki Eko-Okul sayısının Türkiye genelinde 3’üncü sırada yer aldığını söyledi.

KEPEZ’DE EVLERDEN ATIK TOPLANIYOR

Kepez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün ÇEVKO işbirliği ile yürüttüğü ambalaj atıklarının toplanması projesi devam ediyor. İlçenin camileri ve okullarının temizliği de olmak üzere çok sayıda proje ile daha temiz bir çevre oluşturmayı amaçlayan Kepez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, ÇEVKO Atıklarını Değerlendirme Vakfı ve Çevrim lisanslı firması ile geri dönüşüme katkıda bulunuyor.

Ekipler evlerde bulunan ambalaj atıklarını toplayarak broşürler ile bilgilendirme yapıyor. Geri dönüşüm ile ilgili halkı bilinçlendiren ekipler, yeni atıkların sağlıklı şekilde biriktirilmesi ve geri dönüştürülmesi için de poşetler ve toplama noktaları oluşturuyor. Atıkların ayrıştırılması konusunda vatandaşı bilgilendiren proje ile ambalaj atıkları yeniden işlemden geçerek kullanıma kazandırılıyor. Çevre kirliliği ve israfın önüne geçen proje, her geçen gün vatandaşlar tarafından daha fazla ilgi görüyor.

Geri dönüşüme katkı sağlayan projede 3 binden fazla konut sahibi atık toplama, ayrıştırtma ve geri dönüşüm konularında bilinçlendirildi. Kepez Belediyesi’nin desteklediği uygulamada hedef kitleyi konut sahipleri, kamu kurum ve kuruluşları ve öğrenciler oluşturdu.