Antalya’da Burdur isyanı

Türkiye’de yıllardır beklenen çipli kartların Aralık ayı itibariyle dağıtımına başlanacağı açıklanırken, pilot il seçilen Burdur’a gitmek ve gitmeden önce de randevu almak gerekiyor.

Eklenme: 28 Kasım 2016 - 09:11 / Son Güncelleme: 28 Kasım 2016 - 9:11 / Editör: Büşra Kılıç

YOL VE KUYRUK ÇİLESİ

Murat ŞENTÜRK- Antalya Hilal Gazetesi- Antalya’da yaşayan vatandaşlar kimlik almak için Burdur’a gitmek yerine Antalya’dan başvurup Burdur’a başvuruların iletilmesini istiyor. Burdur’daki başvurularda yığılma oluşabileceği de öne sürülüyor.

Yeni çipli kimlik kartları ile ilgili İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, çipli kartların Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum ve Erzincan illerinden sonra Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova gibi illerde de başvuruların yeni başlamasının ardından bazı illerdeki vatandaşların da bu illere tabi olması sıkıntı oluşturdu. Özellikle Antalya’daki vatandaşların 1 saatlik mesafedeki Burdur’a giderek çipli kart başvurusu yapmasının zaman kaybı oluşturacağı görüşü hakim oldu.

Yeni yılla birlikte tüm illerden başvuru alınmaya başlanacak kimlik kartlarının 3 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor. Kimlik kartları, uluslararası standartlara uygun, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan tanımayan, geleneksel ve elektronik ortamda güvenli kimlik doğrulama amacıyla kullanılabilecek, biyometrik unsurlar da içerecek şekilde tasarlandı.

Çipli kimlik kartları sayesinde farklı belge, kartları taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek, kimlik numarası uygulamasında olduğu gibi “tek kart-tek şifre” dönemine geçilecek. Uygulamayla sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecek. E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartıyla erişim sağlanabilecek. Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere gidişlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilecek.

Elektronik imza olarak da kullanılabilecek kimlik kartları, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik hizmetlerinde elektronik iş süreçlerini destekleyerek, bürokrasiyi azaltacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar en aza indirilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği denetimi kolay ve güvenli bir şekilde yapılacak.

Çipli kimlik kartlarına ilişkin yasal düzenleme, 27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girdi. Kartlar için ilk başvurular 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale’de başladı. Yeni kimlik kartına ilk başvuruyu da kendisinin ve eşinin yaptığını anlatan Vali Yılmaz, görevlilerce başvurusunun başarılı şekilde alındığını, bundan sonra da isteyenlerin yeni kimlik kartı başvurusunu yapabileceklerini kaydetti.

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Isparta ve Antalya’dan yeni kimlik kartı almak isteyenlerin Burdur’a başvurması gerektiğini bildiren Yılmaz, başvuruların randevu ile alınacağını, bu şekilde herhangi bir kargaşa yaşanmasının önüne geçileceğini ifade etti. Başvurunun biyometrik fotoğrafla yapılacağını vurgulayan Yılmaz, kişinin avuç ve parmak izi alınarak sistem üzerinden yapılan işlem vatandaşa kontrol ettirildikten sonra müracaatın onaylanacağını aktardı.Vali Yılmaz, yeni kimlik kartını alanların, elinde bulunan eski nüfus cüzdanlarını herhangi bir kuruma veya kişiye teslim etmeleri gerekmediğini, yeni kimlik kartlarını teslim almalarıyla eski nüfus cüzdanlarının otomatik olarak sistemden düşümünün gerçekleştirileceğini vurguladı.