Antibiyotik kullanımı arttı

Antalya Tabip Odası Başkanı Adnan İş, bilinçsiz antibiyotik kullanımın yıllardır çözülemeyen bir sorun olduğunu söylerken, “Antibiyotik kullanmanın belirli kuralları var. Gerek hayvanlarda gerek de insanlarda antibiyotik kullanım kurallarına uyulmadığı zaman bakteri direnci gelişiyor” dedi.

Eklenme: 30 Kasım 2016 - 09:49 / Son Güncelleme: 30 Kasım 2016 - 9:49 / Editör: Büşra Kılıç

BÜYÜK SORUNLARA YOL AÇABİLİR

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- Sık kullanılan antibiyotiklerin vücuda etkinsin azaldığını ve bakterilerle mücadelenin zorlaştığını kaydeden Antalya Tabip Odası Başkanı Adnan İş, “Yoğun kullanımına karşı mutasyona uğrayarak duyarsızlaşan ve gelişimini sürdüren zararlı bakteriyellerin, hastalık ve sonraki aşamalarda da ölüm yaymaya başlaması kaçınılmaz olacaktır. Bilinçsiz ve hekim kontrolünün dışında antibiyotik kullanımı insan sağlığını tehdit etmekte ve bakterilerin direnç kazanmasına yol açmaktadır. Bu da insan sağlığı üzerinde büyük problem oluşturmakta ve hastalıklarla mücadeleyi zorlaştırmaktadır” şeklinde konuştu.

Antalya Tabip Odası Başkanı Adnan İş, soğuk havalarda artan hastalıklar ve dolayısı ile artan antibiyotik kullanımı konusunda vatandaşları uyardı. Başkan İş, fazla antibiyotik kullanımının vücudun direncini düşürdüğünü kaydetti.

En çok tüketilen ilaçlar listesine bakıldığında Türkiye’de antibiyotikler hep ilk sırada gelirken 2000’li yılların başından bu yana OECD ülkelerini karşılaştırdığımızda, Türkiye’de antibiyotikler hep ilk sıradadır; çok ciddi tüketimimiz olduğu görülüyor.

Bilinçsiz ve hekim kontrolünün dışında antibiyotik kullanımının insan sağlığını tehdit ettiğini ve bakterilerin direnç kazanmasına yol açtığını, bunun da insan sağlığı üzerinde büyük problem yarattığını ve hastalıklarla mücadeleyi zorlaştırdığını söyleyen Başkan Adnan İş, hastaların reçetesiz ilaç kullanmamaları ve hekimlerin ilaç kullanımındaki tavsiyelerini dikkate almaları uyarısında bulundu.

Antalya Tabip Odası Başkanı Adnan İş, bilinçsiz antibiyotik kullanımın yıllardır çözülemeyen bir sorun olduğunu söylerken, “Antibiyotik kullanmanın belirli kuralları var. Gerek hayvanlarda gerek de insanlarda antibiyotik kullanım kurallarına uyulmadığı zaman bakteri direnci gelişiyor. Bu da insan sağlığı üzerinde büyük problem yaratıyor ve hastalıklarla mücadeleyi zorlaştırıyor. Bakterilerin direnç kazanmasını önlemenin yolu da bilinçsiz antibiyotik kullanımını önlemekten geçiyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Adnan İş, bilinçsiz antibiyotik kullanımının ekonomiye ve toplumsal sağlığına çok ciddi zararlar verdiğini söyledi.Adnan İş, “Antibiyotik genelde üst solonum yolu hastalıklarının çok az bir kısmında gerekebilmektedir. Ailelerimizin yaptığı en büyük yanlışlardan biri, bilinçsiz bir şekilde herhangi bir doktora danışmadan eczanelerde aldıkları antibiyotikleri çocuklarına kullandırtmalarıdır. Bu son derece yanlış bir tutumdur. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı ekonomimize ve toplumsal sağlığımıza çok ciddi zararlar vermektedir. Önlem alınmazsa önümüzdeki yıllarda bunun etkilerini daha fazla göreceğimiz endişesindeyim” şeklinde konuştu.