Antibiyotikler yok olmuş hastalıkları hortlattı

Elazığ, Bingöl ve Tunceli Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ulaş, “Basit hastalıkların tedavisinde güçlü antibiyotiklerin kullanılması nedeniyle vücut bakterilere karşı direnç gösteremiyor. Bunun sonucunda da verem gibi yok olmuş hastalıklar yeniden hortluyor” dedi.

Eklenme: 29 Kasım 2016 - 08:53 / Son Güncelleme: 29 Kasım 2016 - 8:53 / Editör: Büşra Kılıç

Sevcan ÇOLAK-Elazığ Fırat Gazetesi- Elazığ, Bingöl ve Tunceli Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ulaş, antibiyotik kullanımının azaltılması ve kanser ilaçlarının ücretsiz verildiği konusunda gazetemize önemli bilgiler verdi.

Antibiyotik ilaçların kişinin sağlığına zarar verebileceğini dile getiren Ulaş, “Antibiyotik ilaçlar ülkemizde çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Vücudumuzda yer alan bakteriler var. Antibiyotik ilaçlara karşı zamanla direnç gösteriyorlar. Çok basit enfeksiyonlar için yüksek dozda güçlü antibiyotikler kullanıldığında vücut bu enfeksiyonlara karşı direnç geliştiriyor. Direnç geliştiği takdirde de bir dahaki hastalık sürecinde antibiyotikler hastalığı tedavi etmemeye başlıyor. Bu durum kişide ciddi sıkıntılara yol açıyor. O yüzden verem gibi yok olmuş hastalıklar yeniden hortladı” dedi.

‘ANTİBİYOTİKLER KONUSUNDA SINIRLAMA GETİRİLDİ’

Antibiyotik ilaçların daha az tüketilmesi konusunda bazı kısıtlamaların getirildiğini ifade eden Ulaş, “Devlette bu konuda reçetesiz antibiyotik tüketimini engellemek istiyor. Devlet kendi kendine antibiyotik alınmasını yasakladı. İki yıldır bu uygulamayı Sağlık İl Müdürlüğümüzle beraber Elazığ’da uyguluyoruz. Reçetesiz antibiyotik satmıyoruz. Doktor reçeteye antibiyotiği yazdığı takdirde hastaya bu ilacı satıyoruz. Ayrıca devlet doktorlara bu ilaçları yazma konusunda sınırlama getirerek daha az ve daha düşük dozlarda yazılmasını belirtti. Bu ilaçlar yasaklanmayacak ama daha az kullanılması toplum sağlığı için daha iyi olacak” şeklinde konuştu.

‘DİĞER İLAÇLAR İÇİN KESİN BİR BİLGİ YOK’

Kanser ilaçlarının ücretsiz olarak hastalara temin edildiğini vurgulayan Ulaş, “Sağlık Bakanlığı tarafından kanser ilaçlarının tamamının ücretsiz hale getirildiğine dair bir açıklama yapılmıştı ve bu uygulama gerçekleştirildi. Şu anda kanser tedavisi gören hastalar ilaçlarını alırken herhangi bir ücret ödemiyorlar.  Ama diğer ilaçlarla ilgili resmi bir uygulama yok. Diğer ilaçlarda uygulanan yüzdeliklerin ödenmesi kaldırılıp ücretsiz hale getirilirse hastalar açısından iyi bir uygulama olur. Artık devletimiz burada nasıl bir kural uygulayacak bilmiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.