Araba yıkayarak üniversite birincisi oldu

Karacasu’da Ümit Oto Yıkama ve Yağlama Servisi olarak faaliyet gösteren 24 yaşındaki Ümit Karcılı bir yandan dükkanda yağ servisi yapıp arabaları yıkarken, bir yandan da 2015 yılında girdiği Karacasu Meslek Yüksekokulu Pazarlama Bölümünü okul birincisi olarak tamamladı. Karcılı, bir işte çalışarak sektörün ve hayatın içerisinde olmasının derslerine olumlu etki yaptığını söyledi.

Eklenme: 13 Kasım 2017 - 12:45 / Son Güncelleme: 13 Kasım 2017 - 12:45 / Editör: Büşra Kılıç

Özgür DEDEOLUK- Ses Gazetesi- Liseden mezun olmasının ardından babasının yanında başladığı oto yıkama işinde kendini geliştiren Karcılı, lise mezuniyetinin ardından 5 yıl sonra bir ön lisans programına girmeye hak kazandı. “İş güç sahibiyim” diyerek okumaktan vazgeçmeyen Karcılı, 2015 yılında Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu Pazarlama Bölümüne kayıt oldu. Ders saatlerinde okula gidip dersler biter bitmez iş yerine gelip müşterilerine hizmet veren Karcılı, sınavlara da iş yerinde hazırlandı. Zaman zaman işleri nedeniyle derse gidemese de okul ve iş yeri arasında geçen 2 yılın ardından okulunu 3.41’lik yıl sonu ortalaması ile bölüm birincisi olarak tamamladı.

MEZUNİYET TÖRENİNİN OLMAMASI ÜZDÜ

Dersler biter bitmez işine geri döndüğünü ve okulun sosyal yaşamına bu yüzden katılamadığını söyleyen Karcılı, bu durumdan daha çok mezuniyet töreninin yapılmamasının diğer pek çok öğrenci gibi kendisini üzdüğünü dile getirdi. Öğrencilerin ve ailelerin bu durumdan memnun olmadığını söyleyen Karcılı, “Biz böyle kötü bir durumla karşılaştık. Umarım bizden sonrakiler benzer sorunları yaşamazlar” dedi.

OTO YIKAMA DERSLERE FAYDA SAĞLADI

Birinciliği hakkında da konuşan Karcılı, hem işte çalışmanın hem okula gitmenin kendine bir disiplin sağladığını anlattı. İşini sevdiğini ifade eden Karcılı, okuduğu bölümle alakalı kariyer düşüncesinin olduğunu da paylaştı. Bir işte çalışmasının derslerine olumlu yansıdığını ifade eden Karcılı, “Oto yıkama ve yağlama sektöründe faaliyet gösteriyorum. Yağ ve temizlik ürünlerinin firmalarından pazarlamacılar geliyor. Gelen yetkililerle muhatap olduğum için ve burada vatandaşlara hizmet verdiğim için pazarlama bölümünde zorlanmadım. Dükkanın muhasebesini de kendim tuttuğumdan o da bana kolaylık sağladı. Hani derler ya derste öğrendiklerimiz gerçek hayatta ne işe yarayacak? Bende tam tersi oldu. Gerçek hayatta öğrendiklerimin derslerde faydası oldu” dedi.