SON DAKİKA
   Filistin'de ayrılık dönemi bitti    Mithat Bayrak son yolculuğuna uğurlandı    Akıllı sarı basın kartı önerisi    Ermenilerin torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz    Veli bilgilendirme sistemi akıllı cihazlarda    Türkiye'ye 53 yeni santral    Kısa mesajla bebek takibi    Esed güçlerinin operasyonlarında 74 kişi öldü    Cezayir'de Buteflika yeniden cumhurbaşkanı    Batan feribotta ölü sayısı 150'ye yükseldi    Meclis 94 yaşında    Mesir Macunu Festivali başladı    Kredi kartı borçlarına yönelik çalışma yok    Nejat İşler taburcu oldu    Taksim'den ümidinizi kesin    Yeni medyanın sorunlarından biri de hukuki sorumlu    Şans oyunları özelleştirmesinde teklif verme süres    Yeni Zelanda ile ticaretimizi büyütebiliriz    AA DirectFN ile anlaşma imzaladı    Cuma günü çok önemli bir reformu paylaşacağız

Arı ürünleri binbir derde deva

Arı ürünlerinin sağlık amaçlı kullanımı olarak bilinen apiterapinin, hastalıklardan korunmada çok etkili olduğu bildirildi.

17 Ocak 2013 Perşembe, 10:07
TRABZON - Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, apiterapinin geçmişinin en az 10 bin yıla dayandığını, Kuran-ı Kerim'de ve Peygamberimizin hadislerinde övgüyle tavsiye edildiğini, bal ve arının dünyada saflığın ve çalışkanlığın sembolü olduğunu belirtti.

Apiterapi tedavisinde bal, bal mumu, polen, propolis, arı sütü ve arı zehri ürünlerinin kullanıldığını ifade eden Kolaylı, ''Arıların bitkilerden topladığı ve kısmen vücut salgılarını ekleyerek hazırladıkları ürünler bal, polen ve propolis, arıların vücutlarından salgıladıkları ürünler ise arı sütü, bal mumu ve arı zehridir. Bu ürünlerinin temel özellikleri doğal olmaları, yan etkiye sahip olmamalarıdır. Ayrıca bu ürünler biyolojik olarak aktif olmamalarının yanı sıra az miktar ile etkilidirler'' dedi.

Apiterapi üzerine bir çok çalışma yaptıklarını dile getiren Kolaylı, ''Son yıllarda dünyada arı ürünleri ile tedavi yöntemleri hızlı gelişme gösterdi. Arıcılık faaliyetlerinden elde edilen ürünler halk tarafından birçok hastalığa karşı tedavi amacıyla kullanılıyor. Deney hayvanları üzerinde yaptığımız araştırmalarda polen, propolis, arı sütü ve bunların karışımlarının karaciğer hasarının önlenmesinde, tedavi edilmesinde çok önemli olduğunu gördük. Mantar zehirlenmesi tedavisinde bal ve polenin karaciğerdeki hasarı önlemede etkili olduğunu tespit ettik'' diye konuştu.

Hastalıkları engelliyor, hijyen oluşturuyor

Kolaylı, apiterapi ürünlerinin insan yaşamı ve sağlığı açısından son derece önemli olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

''Bu ürünler genel bağışıklık sistemini kuvvetlendirme, erken yaşlanmayı geciktirme, kalp hastalıkları, kanser, katarakt, alzheimer, solunum sistemi ile mide bağırsak ülserlerinin oluşumunu engelleyebilme özelliğine sahiptir. Hastalık oluşturan pek çok bakteri ve mantarların yok edilmesinde ve hijyen oluşturmada önemlidir. Bu yüzden enfeksiyonların tedavi edilmesinde kullanılırlar. Özellikle solunum yolu hastalıklarına, mide ve yemek borusunda gastrit, reflü ve ülserler oluşmasına neden olan bakterilerin tedavisinde ve ayrıca ağız ve diş sağlığının korunmasında etkilidir. Bu ürünler, yara ve yanıkların iyileşmesine iyi gelmekte, merkezi sinir sistemini yavaşlatan, ağrı kesici etkiye, psikiyatrik etkinliğe sahiptir.''

Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, apiterapi ürünlerinin çok değerli olduğunu, her yıl milyonlarca ton arı sütü, polen, propolis gibi milli servet niteliğindeki arı ürünlerinin yeterince değerlendirilmediği için heba olduğunu sözlerine ekledi. AA


Muhabir: Meltem Yılmaz
Yayıncı: Murat Kaban

MK

DİĞER YAŞAM HABERLERİ
BASINDA BUGÜN

Yaygın Süreli Yayınlar

Akşam Gazetesi

Bugün Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi

Dünya Gazetesi

Fanatik Gazetesi

Fotomaç Gazetesi

Habertürk Gazetesi

Hürriyet Gazetesi

Milliyet Gazetesi

Milli Gazete

Posta Gazetesi

Radikal Gazetesi

Sabah Gazetesi

Sözcü

Star Gazetesi

Takvim Gazetesi

Taraf Gazetesi

Türkiye Gazetesi

Vakit Gazetesi

Vatan Gazetesi

Yeni Asya Gazetesi

Yeni Şafak Gazetesi

Zaman Gazetesi

Ortadoğu Gazetesi

PARA PİYASALARI

23 Nisan 2014Çarşamba

  • BIST 100 73.170 -0,38
  • DOLAR 2,1505 0,42
  • EURO 2,9765 0,81
  • STERLİN 3,6073 0,13
  • ALTIN 89,089 0,74
  • O/N REPO 10,18%
  • BİLEŞİK FAİZ 9,84 1,44
  • CUMHURİYET ALTINI 594,91 0,71
  • EURO/DOLAR 1,3816 0,08
>