SON DAKİKA
   İsrail'den Mescid-i Aksa'da namaz engeli    Erdoğan Hristiyanların Paskalya Bayramını kutladı    Midibüs şarampole yuvarlandı    Siyasi, sosyal, ekonomik dönüşüm yaşanıyor    "Divit kalem" minareli cami ibadete açıldı    3 saatlik yol 15 dakikaya iniyor    529 idam kararı için neden konuşmuyorsun?    Millet 10 Ağustos'ta başkanını seçecek    Diyala'da 7 bin aile evlerini terk etti    NSU sanığına aşk mektubu yağıyor    Everest'te ölü sayısı 13'e yükseldi    Kapalı gişe oyunlara karaborsa önlemi    Batı ile ilişkilerin normalleşmesinde engel yok    Otomobil lastiklerinde yerli çelik dönemi başlıyor    Meşal'den "ayrılığın bitirilmesi" çağrısı    Batan feribotta ölü sayısı 32'ye çıktı    Isparta-Antalya karayolunda kaza    Aday olursa Cumhurbaşkanımız destekleyecektir    Anıtkabir'in küçük ziyaretçilerine sürprizler...    4 Fransız gazeteci serbest

Arı ürünleri binbir derde deva

Arı ürünlerinin sağlık amaçlı kullanımı olarak bilinen apiterapinin, hastalıklardan korunmada çok etkili olduğu bildirildi.

17 Ocak 2013 Perşembe, 10:07
TRABZON - Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, apiterapinin geçmişinin en az 10 bin yıla dayandığını, Kuran-ı Kerim'de ve Peygamberimizin hadislerinde övgüyle tavsiye edildiğini, bal ve arının dünyada saflığın ve çalışkanlığın sembolü olduğunu belirtti.

Apiterapi tedavisinde bal, bal mumu, polen, propolis, arı sütü ve arı zehri ürünlerinin kullanıldığını ifade eden Kolaylı, ''Arıların bitkilerden topladığı ve kısmen vücut salgılarını ekleyerek hazırladıkları ürünler bal, polen ve propolis, arıların vücutlarından salgıladıkları ürünler ise arı sütü, bal mumu ve arı zehridir. Bu ürünlerinin temel özellikleri doğal olmaları, yan etkiye sahip olmamalarıdır. Ayrıca bu ürünler biyolojik olarak aktif olmamalarının yanı sıra az miktar ile etkilidirler'' dedi.

Apiterapi üzerine bir çok çalışma yaptıklarını dile getiren Kolaylı, ''Son yıllarda dünyada arı ürünleri ile tedavi yöntemleri hızlı gelişme gösterdi. Arıcılık faaliyetlerinden elde edilen ürünler halk tarafından birçok hastalığa karşı tedavi amacıyla kullanılıyor. Deney hayvanları üzerinde yaptığımız araştırmalarda polen, propolis, arı sütü ve bunların karışımlarının karaciğer hasarının önlenmesinde, tedavi edilmesinde çok önemli olduğunu gördük. Mantar zehirlenmesi tedavisinde bal ve polenin karaciğerdeki hasarı önlemede etkili olduğunu tespit ettik'' diye konuştu.

Hastalıkları engelliyor, hijyen oluşturuyor

Kolaylı, apiterapi ürünlerinin insan yaşamı ve sağlığı açısından son derece önemli olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

''Bu ürünler genel bağışıklık sistemini kuvvetlendirme, erken yaşlanmayı geciktirme, kalp hastalıkları, kanser, katarakt, alzheimer, solunum sistemi ile mide bağırsak ülserlerinin oluşumunu engelleyebilme özelliğine sahiptir. Hastalık oluşturan pek çok bakteri ve mantarların yok edilmesinde ve hijyen oluşturmada önemlidir. Bu yüzden enfeksiyonların tedavi edilmesinde kullanılırlar. Özellikle solunum yolu hastalıklarına, mide ve yemek borusunda gastrit, reflü ve ülserler oluşmasına neden olan bakterilerin tedavisinde ve ayrıca ağız ve diş sağlığının korunmasında etkilidir. Bu ürünler, yara ve yanıkların iyileşmesine iyi gelmekte, merkezi sinir sistemini yavaşlatan, ağrı kesici etkiye, psikiyatrik etkinliğe sahiptir.''

Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, apiterapi ürünlerinin çok değerli olduğunu, her yıl milyonlarca ton arı sütü, polen, propolis gibi milli servet niteliğindeki arı ürünlerinin yeterince değerlendirilmediği için heba olduğunu sözlerine ekledi. AA


Muhabir: Meltem Yılmaz
Yayıncı: Murat Kaban

MK

DİĞER YAŞAM HABERLERİ
BASINDA BUGÜN

Yaygın Süreli Yayınlar

Akşam Gazetesi

Bugün Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi

Dünya Gazetesi

Fanatik Gazetesi

Fotomaç Gazetesi

Habertürk Gazetesi

Hürriyet Gazetesi

Milliyet Gazetesi

Milli Gazete

Posta Gazetesi

Radikal Gazetesi

Sabah Gazetesi

Sözcü

Star Gazetesi

Takvim Gazetesi

Taraf Gazetesi

Türkiye Gazetesi

Vakit Gazetesi

Vatan Gazetesi

Yeni Asya Gazetesi

Yeni Şafak Gazetesi

Zaman Gazetesi

Ortadoğu Gazetesi

PARA PİYASALARI

19 Nisan 2014Cumartesi

  • BIST 100 73.476 -0,12
  • DOLAR 2,1290 0,28
  • EURO 2,9425 0,14
  • STERLİN 3,5759 0,12
  • ALTIN 88,861 0,07
  • O/N REPO 10,42%
  • BİLEŞİK FAİZ 9,69 0,21
  • CUMHURİYET ALTINI 593,54 0,07
  • EURO/DOLAR 1,3810 -0,03
>