Arnavutluk’un tarihe tanıklık eden binaları

Enver Hoca döneminde, olası hava saldırılarını önlemek amacı ile dış cepheleri boyanmayan binalara Arnavutluk’un Tiran şehrinde hala rastlanıyor. 1941 yılında Arnavutluk komünist gruplarının birleşmesi ile topraklarından İtalyanları püskürten Enver Hoca, iki yıl sonra Arnavutluk Halk Cumhuriyeti’ni kurdu ve 1985 de ölümüne dek Komünist Arnavutluk’un tek lideri oldu. Zaman içerisinde önce Sovyetler Birliği daha sonra da […]

Eklenme: 7 Haziran 2016 - 10:58 / Son Güncelleme: 7 Haziran 2016 - 11:02 / Editör: Begüm Çelik
Enver Hoca doneminde, olası hava saldırılarını önlemek amacı ile dış cepheleri boyanmayan binalara Arnavutluk'un Tiran şehrinde hala rastlanıyor. 1941 yılında Arnavutluk komünist gruplarının birleşmesi ile topraklarından İtalyanları püskürten Enver Hoca, iki yıl sonra Arnavutluk Halk Cumhuriyeti'ni kurdu ve 1985 deki ölümüne dek Komünist Arnavutluk'un tek lideri oldu. Zaman içerisinde önce Sovyetler Birliği daha sonra da Çin ile iliskileri bozulan Arnavutluk, dış dünyaya tümüyle kapandı. Sürekli dış müdahale endişesiyle yasayan ülkede binalar olası hava saldırısında pilotların yerleşim yerlerini saptayamamaları icin doğal kiremit ve toprak renginde bırakılarak, şehirler kamufle edildi. ( Özge Elif Kızıl - Anadolu Ajansı )

Enver Hoca döneminde, olası hava saldırılarını önlemek amacı ile dış cepheleri boyanmayan binalara Arnavutluk’un Tiran şehrinde hala rastlanıyor. 1941 yılında Arnavutluk komünist gruplarının birleşmesi ile topraklarından İtalyanları püskürten Enver Hoca, iki yıl sonra Arnavutluk Halk Cumhuriyeti’ni kurdu ve 1985 de ölümüne dek Komünist Arnavutluk’un tek lideri oldu. Zaman içerisinde önce Sovyetler Birliği daha sonra da Çin ile ilişkileri bozulan Arnavutluk, dış dünyaya tümüyle kapandı. Sürekli dış müdahale endişesiyle yaşayan ülkede binalar olası hava saldırısında pilotların yerleşim yerlerini saptayamamaları  için doğal kiremit ve toprak renginde bırakılarak, şehirler kamufle edildi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

AA