Artık bataryaların ömrü daha uzun olacak

Akıllı telefonların en önemli sorunlarından bir tanesi olan batarya sorunu konusunda teknoloji devleri çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak Apple, bu sorunun çözümü için yapay zekayı devreye sokuyor.

Eklenme: 18 Ekim 2016 - 08:35 / Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 - 8:38 / Editör: Ferhat Esnek

Apple, yapay zekayı devreye sokarak telefonların bataryasının ömrünü yüzde 40 daha fazla uzatmayı düşünüyor.  Apple CEO’su Tim Cook, Japonya’da geçtiğimiz pazar günü verdiği röportajda, yapay zeka ve batarya ömrünü uzatacak teknolojileri üzerinde çalıştığını bir kez daha yineledi.

2016 yılının ilk aylarında Apple, yapay zekayı cihazlarda batarya tasarrufu sağlayacak şekilde entegre ettiğini açıklamıştı. Bu nedenle yıl içerisindeki en önemli yatırımlarını yapay zeka şirketlerine yapan Apple, yılın ilk 9 ayında 3 farklı yapay zeka teknolojileri üreten şirket satın aldı. Neredeyse tüm teknoloji şirketleri akıllı telefon pazarında aşılması en önemli sorunlarından bir tanesi olan daha uzun ömürlü bataryalar üretmek üzerine çalışmalar yürüyüor.

Bu pazarda batarya ömrü üzerinde agresif hamleler yapan Samsung, bu hamlelerinin bedelini alev alan bataryalar ve milyarlarca dolarlık zararla ödüyor. Bataryaların ömrünü uzatacak yapay zeka teknkolojisi ile cihazların enerji kullanımını küçülten ve batarya ömrünü optimize etmeyi planlıyor.