Artık saat bozulunca çöpe atılıp yenisi alınacak

Yarım asrı aşkın süredir saat tamirciliği yapan İbrahim Serbest, “Artık bu mesleği gelecekte yapacak bir sanatkâr kalmadı. Kimse öğrenmek de istemiyor. Bizim kuşağımız gittikten sonra artık millet, saati bozulduğu zaman çöpe atacak, yenisini alacak” dedi.

Eklenme: 19 Ekim 2016 - 09:00 / Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 - 9:00 / Editör: Büşra Kılıç

Zafer DENİZ- Ticari Hayat gazetesi olarak 1998’den beridir Ulus Anafartalar Çarşısı’nda saat tamiri ustası olan İbrahim Serbest’in iş yerine konuk olduk. Serbest, sektöre dair önemli açıklamalarda bulundu.

Çin’in saat sektörünü sekteye uğrattığını ifade eden Serbest, “5-10 liralık kalitesiz saatlerin hepsi Çin’den geliyor. Çin öyle bir dünyaya hâkim oldu ki isteyen kaliteli saat alabiliyor, isteyen ucuz saat alabiliyor. Yani onlar her şeyi yapıyorlar artık. Çin sektörü bitirdi.” ifadelerini kullandı.

‘Almanya’da 20 sene kaldım’

1959’da çırak olarak başladığını dile getiren saat tamiri ustası Serbest, sözlerine şöyle devam etti: “2-3 sene çalıştıktan sonra askere gittim. Askerden sonra Almanya’ya gittim. Almanya’da da 20 sene kaldım. Yine bu meslek üzerine çalıştım ama direkt saat üzerine değil de kamyon ve otobüslerde takometre saatleri vardı, 12 sene onların tamiratını yaptım. Daha sonra Ankara’ya geldim. 32 senedir Ankara’dayım. Bu dükkân benim biraderimindi, ondan devraldım burayı. 1998’den beridir bu dükkânı çalıştırıyorum.”

‘Bu mesleği yapacak sanatkâr kalmadı’

Saat sanayisinin zayıfladığını söyleyen esnaf Serbest,” Artık bu mesleği gelecekte yapacak bir sanatkâr kalmadı. Kimse öğrenmek de istemiyor. Bizim kuşağımız gittikten sonra artık millet, saati bozulduğu zaman çöpe atacak, yenisini alacak.” diye konuştu.

‘Çin sektörü bitirdi’

Çin’in saat sektörünü sekteye uğrattığını ifade eden Serbest, “5-10 liralık kalitesiz saatlerin hepsi Çin’den geliyor. Çin öyle bir dünyaya hâkim oldu ki isteyen kaliteli saat alabiliyor, isteyen ucuz saat alabiliyor. Yani onlar her şeyi yapıyorlar artık. Çin sektörü bitirdi.” dedi.

‘Tamirat işi olmasa dükkânın kirasını çıkartamam’

Esnaf Sebest, ‘işler nasıl?’ sorumuza ise şu cevabı verdi: “Şu an için pil, kayış ve cam değişimiyle işler yürüyor. Tamirat işi olmasa ben dükkânın kirasını çıkartamam. Benim burada bin 500 lira kiram var. Hesaplıyorum, kılı kılına yetiyor.