Aşçılar ve pastacılar güçlerini birleştirdi

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerin Aşçılar ve Pastacılar Dernekleri federasyon çatısı altında birleşti.

Eklenme: 19 Ekim 2016 - 14:24 / Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 - 14:24 / Editör: Büşra Kılıç

İshak POLAT- Gap Gündemi Gazetesi- Mesleki birliktelik sağlamak, aşçı ve pastacıların sorunlarının tespiti ve çözüm önerileri ortaya koymak bunu yanı sıra her ilin ve bölgenin kendine has mutfak kültürünü ortaya koyarak tanıtımını yapmak üzere Türkiye çapında örgütlenen Aşçı ve Pastacılar Derneklerinden Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa Aşçılar ve Pastacılar Dernekleri bir araya gelerek Güneydoğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu’nu (GÜDAPAFED) kurdular.

TAŞPAKON’a bağlı, Şanlıurfa merkezli kurulan GÜDAPAFED’in kuruluşunda Şanlıurfa’dan Aziz Suveren, Adıyaman’dan Bereket Turaç, Batman’dan Ender Yüzen, Mardin’den Semir Bilen, Diyarbakır’dan ise Muhittin Yiğit kurucu olarak yer aldı. GÜDAPAFED’in başkanlığına seçilen Aziz Suveren konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Güneydoğu illerinde Aşçılar ve Pastacılar Derneğinin kuruluşunda yer alan illerin Aşçılar ve Pastacılar Derneklerine teşekkür ederek ; ” Türkiye çapında Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonuna bağlı olan derneklerimiz kendi bölgelerinde federasyonlarını oluşturmuş durumdadır. Bizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak aşçılık ve pastacılık mesleğine gönül vermiş arkadaşlarımız ile birlikte GÜDAPAFED’i kurduk. İnşallah bu oluşum Bölgemize ve bölgemizdeki meslektaşlarımıza hayırlı olur” dedi.

Aziz Suveren, GÜDAPAFED’in amaçlarını bölgenin yemek kültürünün tüm Türkiye’ye tanıtmak ve bölgedeki meslektaşlarının sorunlarının tespiti ve çözüm önerileri başta olmak üzere, sıralarken böylesi bir oluşumun aynı zamanda bölge illerindeki aşçılar ve pastacılar arasındaki mesleki birlikteliği sağlayacağına ve ortak faaliyetler yapılmasına zemin oluşturacağına dikkat çekti. Suveren geçtiğimiz günlerde kuruluşu tamamlanan ve Dernekler Masası tarafından onaylanan federasyon çatısı altında önemli projelere de imza atacaklarına olan inançlarının tam olduğunu altını çizdi.