Asırlık camide mukabele geleneği

Anadolu inanç turizmin önemli merkezlerinden Somuncu Baba Külliyesi’nde gençlerin yoğun katılımıyla bu ramazan da devam eden mukabele geleneğine vatandaşlar büyük bir muhabbetle sahip çıkıyor. İçerisinde Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) Hazretlerinin türbesinin de bulunduğu 14. yüzyıl eseri Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Camisi, Türkiye’de mukabele geleneğin asırlardır sürdürüldüğü yerlerin başında geliyor. İlçedeki çocuk ve gençlerin de […]

Eklenme: 8 Haziran 2016 - 12:46 / Son Güncelleme: 8 Haziran 2016 - 12:46 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Anadolu inanç turizmin önemli merkezlerinden Somuncu Baba Külliyesi'nde gençlerin yoğun katılımıyla bu ramazan da devam eden mukabele geleneğine vatandaşlar büyük bir muhabbetle sahip çıkıyor. ( Ayhan İşcen - Anadolu Ajansı )
Anadolu inanç turizmin önemli merkezlerinden Somuncu Baba Külliyesi’nde gençlerin yoğun katılımıyla bu ramazan da devam eden mukabele geleneğine vatandaşlar büyük bir muhabbetle sahip çıkıyor.

İçerisinde Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) Hazretlerinin türbesinin de bulunduğu 14. yüzyıl eseri Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Camisi, Türkiye’de mukabele geleneğin asırlardır sürdürüldüğü yerlerin başında geliyor.

İlçedeki çocuk ve gençlerin de büyük ilgi gösterdiği mukabele, günde iki vakit olmak üzere sabah ve öğle namazından sonra gerçekleştiriliyor. İlçede hizmet veren Hulusi Efendi Yatılı Kur’an Kursu’nda eğitim gören hafızlar, güzel sesleriyle bu geleneği sürdürüyor.

Cami imam hatibi Mustafa Baş, Somuncu Baba Külliyesi’nde asırlardır sürdürülen ve bu ramazanda da gerçekleştirilen mukabeleye en ön saflarda bulunarak sahip çıkan gençlerin, geleneğin farkında olduğunu ve büyük bir muhabbetle buna sahip çıktığının göstergesi olduğunu söyledi.

Camilerde gençlerin bulunmasının büyük bir nimet olduğunu belirten Baş, “Nesiller boyu sürdürülen geleneğin bugün gençler tarafından büyük bir ilgi ve alakayla takip edilmesi mutluluk verici bir durum. Gençlerimizin çoğunluğu öğrenci ve ilçe genelinden mukabeleyi takip etmek camiye geliyor. Bu zamanda gençlerimizin vakitlerinin bir bölümünü mübarek ramazanda ibadete ayırarak camilere koşması inanılması zor  bir durum” dedi.

Anadolu inanç turizmin önemli merkezlerinden Somuncu Baba Külliyesi'nde gençlerin yoğun katılımıyla bu ramazan da devam eden mukabele geleneğine vatandaşlar büyük bir muhabbetle sahip çıkıyor. ( Ayhan İşcen - Anadolu Ajansı )

Somuncu Baba Hazretlerinin manevi şemsiyesi altında geleneğin asırlardır sürdürüldüğünü anlatan Baş, şöyle devam etti:

“Kur’an-ı Kerim ramazan ayında inmeye başlamış ve Peygamberimiz ile Cebrail aleyhi selamın karşılıklı birbirlerine okumaları ile mukabele geleneği başlamış. Daha sonra silsile yoluyla bu sünnet günümüze kadar devam edip gelmiştir. Bizler de camimizde Somuncu Baba Hazretlerinin manevi şemsiyesi altında bu sünneti işlemeye ve bizden sonraki nesile aktarmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Bu geleneği gençlerin sürdüreceğini belirten Baş, “Nesiller boyu sürdürülen geleneğin bugün gençler tarafından büyük bir ilgi ve alaka ile en ön saflarda takip edilmesi mutluluk verici. Camilerin estetik ve serin olması onların manevi dünyalarına katkı sağlıyor. Bu zamanda gençlerimizin vakitlerinin bir bölümünü mübarek ramazan ayında ibadete ayırarak camilere koşması ayrı bir güzellik katıyor” ifadelerini kullandı.

Mukabeleye katılan Enes Yıldırım ise camiye babasıyla geldiğini belirterek, ramazanı tüm Müslümanlar gibi ibadet ile geçirmek istediğini söyledi. AA